Rośną ceny i popyt na przemysłowe śliwki

śliwka Valor

Zbiory śliwek w pełni. Rośnie liczba ofert kupna owoców przemysłowych. Czy wpłynie to na ceny śliwek deserowych?

Krajowi przetwórcy kupują śliwki zarówno do mrożenia jak i do tłoczenia. Pierwsze, wstępne oferty za Węgierki do mrożenia wynoszą 1,10 – 1,20 zł/kg. Jak dowiadujemy się w dziale zakupu jednej z mroźni na Lubelszczyźnie wymagania nie są wyśrubowane. Owoce muszą być twarde, zielone w środku i wolne od szkodników. Nie ma wymagań co do średnicy. Jak dodaje pracownik odpowiedzialny za zakupy, zakład potrzebuje na mrożenie drugiej klasy śliwek, lecz nie owoców przemysłowych zbieranych w kisteny.

W przypadku typowych owoców przemysłowych do tłoczenia popyt i konkurencja są jeszcze większe. Kupujący oferują od 0,70 do 0,90 zł/kg. Owoce takie będą przeznaczone na soki, koncentraty i alkohol.

Obserwowany wzrost popytu jest efektem znacznie mniejszych zbiorów gatunku na Węgrzech i w Serbii. Podobnie jest w Czechach i na Słowacji. Tamtejsze przetwórnie i gorzelnie szukają zatem surowca w Polsce co winduje ceny.

Przetwórcy z Czech i Słowacji są obecnie w stanie zapłacić 0,30 euro za kilogram śliwek przemysłowych z dostawą (1,37 zł/kg). Chociaż nie wolno zapominać o kosztach transportu to cena ta niemal dorównuje cenie owoców deserowych u krajowych odbiorców.

Jest bardzo prawdopodobne, że w niedalekiej przyszłości na rynku śliwek zaobserwujemy trend znany doskonale z rynku jabłek. Wysoki popyt i rosnące ceny owoców dla przetwórstwa będą w istotny sposób wpływały na ceny owoców deserowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here