4-letnie grusze na Q-Eline – pokaz cięcia, Robert Binkiewicz, 25.01.2023

Robert Binkiewicz

25 stycznia 2023 w miejscowości Rosocha (gmina Nowe Miasto nad Pilicą) odbył się pokaz cięcia grusz. Poprowadził je Robert Binkiewicz.

Spotkanie zorganizowała firma Agrosimex w gospodarstwie państwa Wójcików. Sadownicy mogli zobaczyć, jak prawidłowo wykonywać zabieg cięcia zimowego w czterech kwaterach grusz. Trzy z nich są prowadzone w systemie dwuprzewodnikowym na podkładce Q-Eline (w różnym wieku), a jedna w systemie jednoprzewodnikowym na Pigwie S-1.

Doradca poruszył przede wszystkim temat zapąkowania grusz. Producenci komentowali, że jest ono w sadach przeciętne lub słabe. Na małą liczbę paków kwiatowych zwrócono uwagę w jednej z kwater. Robert Binkiewicz zalecał, żeby w takich wypadkach „szanować” każdy pąk. Ponadto podkreślał, że podejście do cięcia najlepiej dostosować do wigoru drzew, liczby pąków kwiatowych i siły wzrostu. Dobra strategia cięcia jednej kwatery nie musi być odpowiednia w innym przypadku.

Chociaż plan spotkania nie przewidywał cięcia w najstarszej kwaterze grusz (na Pigwie-S1) w gospodarstwie to sadownicy namówili doradcę na udzielenie kilku wskazówek. Więcej o cięciu sadu gruszowego na podkładce Q-Eline w materiale wideo:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here