Maroko na czele pod względem zaniżania ceny mrożonych malin

mrożone maliny

Na początku sezonu ceny mrożonych malin były bardzo wysokie. W sierpniu wraz z dostawami ukraińskiego produktu, rozpoczął się trend spadkowy. Gdy sytuacja zaczęła się stabilizować, wraz z początkiem roku na rynki europejskie dotarły jeszcze tańsze mrożonki z Maroka. Kiedy rynek się ustabilizuje?

Na początku sezonu 2022 ceny malin mrożonych w UE kształtowały się na bardzo wysokim poziomie niemal 5,00 euro/kg (23,56 zł/kg w klasie ekstra). Rekordowe ceny skupu notowaliśmy w Polsce i w Serbii. Na przełomie czerwca i lipca przez kilka dni przekroczyła ona na Lubelszczyźnie poziom 20,00 zł/kg.

Pierwsze „tąpniecie” na rynku zanotowano w sierpniu 2022 roku, gdy ukraińscy eksporterzy zaczęli oferować maliny w cenach około 3,70 euro/kg (17,43 zł/kg). Wówczas spadała cena skupu w Polsce, a na rynek zaczęły masowo trafiać tańsze partie produktu ze wschodu. Była to przyczyna rekordowego importu z tego kierunku.

Jesienią ceny mrożonych malin kontynuowały trend spadkowy. Do końca listopada ceny hurtowe wysokiej jakości mrożonych malin w UE spadły już do poziomu 3,30 – 3,50 euro/kg (15,56 – 16,49 zł/kg). W efekcie załamały się także ceny mrożonek niższej jakości. Malinowy „grys” kosztuje obecnie zaledwie 1,65 euro/kg (7,77 zł/kg).

Oferta z Maroko wpływa na kolejne spadki cen w nowym roku

Gdy wydawało się, że sytuacja pod koniec roku zaczyna się stabilizować, a trend spadkowy wreszcie zatrzyma się, na europejskim rynku zaczęła pojawiać się oferta z Maroka. Przy styczniowym poziomie cen na poziomie 3,20 – 3,30 euro/kg za klasę „ekstra”, na rynek weszli marokańscy eksporterzy, oferując maliny po 2,50 – 2,60 euro/kg (11,78 – 12,25 zł/kg)!

Eksperci twierdzą, że wobec obserwowanej sytuacji nie sposób jest czegokolwiek prognozować. Z powodu dostaw z północnej Afryki, rynek jest jeszcze bardziej rozchwiany. Chociaż dostawy te nie są duże to niższe oferty ponownie mają destrukcyjny wpływ na cały, europejski rynek…

Źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here