Cięcie Red Jonaprince – korekta po cięciu mechanicznym, Marcin Piesiewicz, 22.12.2022

Marcin Piesiewicz

Cięcie mechaniczne ma szereg zalet i sprawdza się bardzo dobrze w grupie Jonagoldów. Jednak chęć uzyskania plonów odpowiedniej jakości musi łączyć się z coroczną korektą ręczną.

Cięcie mechaniczne sprawia, że jabłka są mniejsze, ale bardziej wyrównane, jeśli chodzi o średnicę. Dlatego tez zabieg jest szczególnie korzystny z punktu widzenia uprawy odmian wielkoowocowych, jak grupa Jonagolda. W efekcie nie mamy „przerostów”, których sprzedaż bywa problematyczna.

Sama korekta nie jest specjalnie pracochłonna, jednak konieczna. Skupiamy się na usuwaniu „wilków”, które rosną wewnątrz korony, która już była obcięta maszynowo. Następnie wycinamy kilka grubszych gałęzi, żeby drzewo stale się odmładzało. Więcej w materiale wideo.

1 KOMENTARZ

  1. Ja teraz tnę Idareda 6 letniego, na M 7, po 2 latach cięcia mechanicznego. Szok. Oszalał, poszedł w baty. Był Regalis. Pąka mało.
    Jak się nie zrobi jak powinno od razu, to żadna maszyna tego nie zrobi z głową, i trudno to naprawić, żeby towar był taki jak powinien. Nie wszystkie sady się nadają do mechanicznego. Bo jeszcze więcej potem cięcia jak normalnie cięty. Po mechanicznym jest tyle samo dniówek korekty, co bez mechanicznego, a skutek na następne lata jest różny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here