Duże nasilenie bawełnicy korówki w sadach

bawełnica korówka

Odwiedzając sady w ostatnich dniach można zauważyć bardzo duże nasilenie bawełnicy korówki. W sadach, w których zachwiana jest równowaga biologiczna lub niewłaściwie poprowadzono ochronę wiosenną, bawełnica korówka wymyka się spod kontroli swoich wrogów naturalnych.

Mszyca bawełnica korówka, zwana też krwistą (po przypadkowym rozgnieceniu jej ciała widoczna jest czerwona, lepka ciecz, brudząca ręce i odzież).

Próg zagrożenia

Próg zagrożenia dla bawełnicy korówki jest niezmienny w ciągu całego okresu wegetacji. Zabieg trzeba wykonać po stwierdzeniu kolonii mszyc na dwóch drzewach spośród 50 wybranych losowo. Lustracje poszczególnych kwater i odmian powinno się wykonywać systematycznie, szczególnie w okresie okołokwitnieniowym oraz latem w czasie spodziewanego wzrostu zagrożenia, czyli kilka tygodni przed osiągnięciem dojrzałości zbiorczej poszczególnych odmian. Jest to konieczne, aby nie dopuścić do masowego wystąpienia mszyc w trakcie zbiorów, kiedy nie ma już możliwości ingerencji. Wykonanie kolejnego zabiegu zwalczającego mszyce w sierpniu czy we wrześniu oznacza sięgnięcie po insektycyd, który nie zdąży się już rozłożyć w jabłkach do poziomu zerowego (wprowadzamy więc kolejną substancję aktywną, która zostanie wykryta przy okazji badania owoców, pomimo nieprzekroczenia dopuszczalnego poziomu pozostałości). Zabieg zwalczający bawełnicę wykonuje się więc tylko w wybranych kwaterach drzew (najczęściej tych najstarszych) z presją szkodnika powyżej progu zagrożenia.

Zwalczanie

W okolicy zbiorów jedynym środkiem, który jest zarejestrowany do zwalczania to produkty zawierające acetamipryd, który zwalcza wiele grup szkodników i przez wielu sadowników jest wykorzystywany już na początku okresu wegetacji.

Dawniej dobre rezultaty po zbiorze dawały Actara 25WG oraz gdy było ciepło chlorpyrifos, ale w tej chwili tych produktów nie możemy już stosować.

Marcin Piesiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here