Pierwsze partie Gali już w skrzyniach

gala

Wczoraj pierwsi sadownicy rozpoczęli zbiory Gali. Można zatem powiedzieć, że sezon zbiorów Gali jest rozpoczęty, chociaż większość sadowników deklaruje, że jabłka w ich gospodarstwach osiągną dojrzałość zbiorczą dopiero w połowie tygodnia, a w przypadku Gali Must jeszcze później.

Warto zatem pamiętać, aby do rozpoczęcia zbioru każdej kwatery podchodzić indywidualnie.

Wielu doradców i naukowców podkreśla kwestię wyznaczenia odpowiedniego terminu zbioru jako jednego z głównych czynników decydujących o tym, jak przechowają się nasze owoce. Ponadto zwracają uwagę, że zdecydowana większość decyzji o rozpoczęciu zbioru, która podyktowana jest wyłącznie kwestiami wizualnymi, oznacza rozpoczęcie go zbyt późno.

Optymalny termin zbioru może się różnic o kilka dni w zależności od rejonu kraju. Może być również inny w zależności od gleby czy umiejscowienia działki w tym samym rejonie. Dlatego tak ważne jest, aby zarówno do Gali, jak i każdej innej odmiany podchodzić indywidualnie i decyzję również podejmować indywidualnie.

Podstawowym narzędziem do wyznaczania optymalnego terminu zbioru jest test skrobiowy. Dzięki płynowi Lugola i 10 stopniowej skali w prosty i niedrogi sposób wyznaczymy najlepszy termin zbioru dla wielu odmian. Zwłaszcza, jeśli chcemy je skierować na dłuższe przechowywanie.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here