Wiosną 2022 roku sadownicy wyjątkowo długo cięli swoje sady. Powodów było kilka. Jak wygląda późne cięcie jabłoni w praktyce?
Zacznijmy od zalet. Cięcie w okresie kwitnienia lub tuż po nim to przede wszystkim słabsza reakcja drzewa na ten zabieg agrotechniczny. Jednoroczne pędy są na koniec sezonu wyraźnie krótsze. Kolejną zaletą jest fakt, że w pewnym sensie widzimy, jak drzewo wygląda z rozwiniętymi liśćmi i dzięki temu możemy bardzo precyzyjnie ograniczyć jego rozmiary.
Widząc i licząc kwiaty na kilku przykładowych drzewach możemy także dokładniej oszacować potencjał plonu w danym sezonie. Co za tym idzie możemy skuteczniej wybrać odpowiednią strategię cięcia. Biorąc jednak pod uwagę większe ograniczenie wzrostu wegetatywnego późne cięcie można polecić przede wszystkim w przypadku odmian o silnym wzroście (np. Boskoop, Alwa).
Kolejną, być może dla wielu nie istotną zaletą jest kwestia naszych narzędzi – sekatorów. Niezależnie czy tniemy sekatorem elektrycznym czy tradycyjnym, ostrze przez dłuższy czas jest ostre, ponieważ drewno, w którym krążą soki jest bardziej miękkie. Ponadto nasze narzędzia (ostrza) są niemal idealnie czyste.
Jeśli ktoś z natury tnie jabłonie zachowawczo, to w przypadku późnego cięcia będzie to zapewne robił w jeszcze większym stopniu. „Zielone” drzewo i widok kwiatów lub zawiązków w naturalny sposób ograniczają nasze „zapędy”, jeśli chodzi o usuwanie niepotrzebnych gałęzi.
Jako wadę wskazuje się także fakt niszczenia części kwiatów i zawiązków. Opadające gałęzie często zostają na drzewie i przy zrzucaniu ich na ziemię istotnie razem z nimi spadają również kwiaty i zawiązki. Jednak część sadowników nie uważa tego zagadnienia za wadę.
Podsumowując, tytułowe zagadnienie w odniesieniu do aktualnych realiów sadownictwa należy ocenić zdecydowanie pozytywnie. Niedobór siły roboczej i wysokie koszty pracy sprawiają, że cięcie zimowe staje się coraz częściej „cięciem wiosennym”. Należy założyć, że kolejnych sezonach fakt ten będzie się uwydatniał coraz bardziej.
Naturalne ograniczenie siły wzrostu oraz precyzyjna ocena ostatecznych rozmiarów naszych drzewek również są istotnymi zaletami. Także ograniczanie potencjalnego plonowania może zostać docenione przez sadowników jako istotna zaleta, zwłaszcza jeśli uwzględnimy potencjał produkcyjny naszego kraju.