Przymrozki wiosenne – jak regenerować uszkodzenia?

Artykuł partnera Chemirol

przymrozki

Przymrozki wiosenne niemal co roku powodują straty w uprawach sadowniczych. Oczywiście, poziom strat zależy w głównej mierze od tego, jak duże były spadki temperatury i jak długo trwały. Część uszkodzeń można zregenerować – jakie rozwiązania są do dyspozycji?

Okres kwitnienia w uprawach sadowniczych to najważniejszy moment w całym procesie kształtowania się wielkości i jakości plonu owoców. Stan odżywienia pąków kwiatowych, przebieg pogody podczas kwitnienia oraz działania sadownika istotnie decydują o poziomie zawiązania owoców. W tym okresie następują bardzo energochłonne procesy wzrostu pąków i kwiatów przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu drzew na składniki pokarmowe, jak azot i woda.

Czas kwitnienia i kilkanaście dni po jego zakończeniu następują bardzo intensywne podziały komórkowe w pąkach kwiatowych i powstających w procesie zapłodnienia zawiązkach owocowych. Procesy te często są ograniczane przez niekorzystne warunki pogodowe jak susza, upały czy przymrozki.

W warunkach klimatycznych w Polsce często w okresie okołokwitnieniowym sadów dochodzi do niskich temperatur powietrza, deszczowej pogody, jak też licznych przygruntowych przymrozków. Najbardziej wrażliwe na występowanie przymrozków są drzewa pestkowe, ponieważ kwitną wcześniej niż drzewa ziarnkowe. W zależności od fazy kwitnienia i skali przymrozków, uszkodzenia kwiatów i młodych zawiązków owoców mogą sięgać od kilkunastu do nawet 100%.

Czy można pomóc roślinom w procesie kwitnienia i zawiązywania owoców?

Jak najbardziej. Oczywiście zminimalizowanie skutków uszkodzeń przymrozkowych jest dla sadownika niełatwym wyzwaniem i wymaga często zaangażowania jednocześnie wielu działań, aby uratować plon i jego jakość.

W praktyce sadowniczej sprawdzonym rozwiązaniem jest program biostymulacji przedprzymrozkowej, w celu indukcji w roślinie naturalnych procesów odpornościowych oraz szybkiej regeneracji komórek roślin po wystąpieniu niekorzystnych warunków pogodowych.

Bardzo dobrze wpisuje się w program biostymulacji około kwitnieniowej produkt Kelpak, który pochodzi z unikalnego na rynku rodzaju alg Ecklonia maxima, bogaty w fitohormony roślinne, jak auksyny tworzące pompę ssącą w roślinach, cytokininy, poliaminy, brasinosteroidy i inne substancje pochodzenia roślinnego. Kelpak wyróżnia się największą na rynku zawartością auksyn o najlepszym stosunku do cytokinin (360:1), dzięki czemu oprócz stymulacji podziałów komórkowych, poprawy zapłodnienia wpływa również na lepsze pobieranie składników odżywczych (wapń, azot), a także transport do kwiatów i liści. Dobry rozwój liści w okresie kwitnienia warunkuje utrzymanie zawiązków owoców. Ponadto Kelpak zagęszcza soki komórkowe, co zabezpiecza je przed powstawaniem kryształków lodu podczas przymrozków.

Wieloletnie badania naukowe potwierdzają bardzo pozytywne oddziaływanie Kelpaku na poprawę zdolności regeneracyjnych roślin po uszkodzeniach przymrozkowych oraz na poprawę kwitnienia i zawiązywania owoców. Sprawdzony jest w praktyce cykl 3 zabiegów w dawce 3-5 l/ha w zależności od warunków pogodowych. W sytuacji wystąpienia przymrozków przed kwitnieniem wskazane jest wcześniejsze dodatkowe zastosowanie Kelpaku.

Właściwości wspomagające regenerację po wystąpieniu przymrozków posiadają również aminokwasy, dostarczane roślinom w postaci oprysków.  Połączenie aminokwasów z hormonami roślinnymi znacznie wspomaga roślinę w lepszym znoszeniu stresu temperaturowego i lepszym zawiązywaniu owoców. Zabiegi taką mieszaniną wpływają dodatkowo na lepszy rozwój liści, a one decydują o dobrym odżywieniu rozwijających się kwiatów i zawiązków.

Sprawdzonym produktem dostępnym od wielu lat dla polskich sadowników jest Naturamin – WSP zawierający wyłącznie aminokwasy roślinne o najwyższej ich koncentracji tj. 80%. Dawka rekomendowana w warunkach przymrozkowych to 0,5 kg/ha. W pozostałych sytuacjach 0,3kg/ha. Ważne jest też to, że Naturamin – WSP stosowany podczas kwitnienia swoim zapachem nie odstrasza owadów zapylających. Spośród 17 aminokwasów zawartych w Naturaminie -WSP warto zwrócić uwagę na podwyższoną zawartość dwóch kluczowych: seryny i proliny.

Seryna reguluje gospodarkę wodną oraz reakcje na stresy i jest prekursorem glicyny-betainy, jednej z najskuteczniejszych substancji antystresowych w roślinie.

Prolina poprawia płodność pyłku i odpowiada za lepszą spójność ścian komórkowych. Chroni błony komórkowe i białka przed stresowym działaniem wysokich stężeń jonów nieorganicznych, zapobiegając denaturacji i stresom wodnym. Odpowiada również za prawidłową wymianę osmotyczną w komórce roślinnej oraz zabezpiecza roślinę przed przymrozkami.

Naturamin-WSP jest również dobrym partnerem do mieszanin zbiornikowych z nawozami dolistnymi i środkami ochrony roślin – poprawia wchłanianie składników pokarmowych, ale również substancji aktywnych środków o działaniu systemicznym.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here