Wegetacja w sadach rusza znacznie wcześniej niż rok temu

Z powodu wielu ciepłych dni wegetacja w tym roku startuje znacznie wcześniej niż rok temu. Zapowiadane ochłodzenie może ją jednak zahamować na kilka dni. 

Z nielicznymi wyjątkami mieliśmy w tym roku raczej łagodną zimę. Niemniej to wysokie temperatury w ostatnich dniach sprawiły, że wegetacja dosłownie wystrzeliła. Porównaliśmy, w jakim stadium są, a w jakim były pąki jabłoni i gruszy dziś, i rok temu.

Główne zdjęcie wykonano na tym samym drzewie kilkunastoletniej Gali Must (na podkładce P60) 25 marca 2021 i 2022 roku. Jak widać, rok temu o tej porze pąki dopiero zaczynały nabrzmiewać. Dziś są w fazie BBCH 07 – Początek pękania pąka, widoczny zielony szczyt pierwszego liścia. Trudno wyliczyć, o ile dni wcześniej wystartowała wegetacja w tym sezonie. Zależy to od kilku zmiennych, a przede wszystkim od temperatur.

Jeszcze większą różnicę możemy zaobserwować w przypadku grusz. Zdjęcia zostały wykonane w tej samej kwaterze gruszy odmiany Konferencja na podkładce kaukaska. Na zdjęciu porównawczym widzimy, że obecna faza rozwojowa (09 – Zielony szczyt liścia około 5 mm poza łuskami pąkowymi) wyprzedza ubiegłoroczną z 30 marca (03 – Zakończenie nabrzmiewania pąków, łuski pąkowe jasno zabarwione, pewne ich obszary gęsto pokryte włoskami). Zatem w przypadku grusz opisywana jest jeszcze większa w przeliczeniu na dni.

start wegetacjistart-wegetacji

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here