Włochy: Pąki nabrzmiewają i pękają miesiąc za wcześnie

pąki

Pąki na drzewach owocowych na południu Włoch z roku na rok nabrzmiewają i pękają coraz wcześniej. Czy potrzeba bardziej namacalnego dowodu na zmiany klimatu?

Wysokie temperatury ostatnich tygodni doprowadziły do ​​wczesnego przebudzenia roślin. Na południu Włoch sadownicy obserwują nabrzmiewanie i pękanie pąków na wczesnych odmianach wiśni, czereśni, moreli, migdałów i leszczyny miesiąc przed terminem. Eksperci określają trend jako niepokojący, ponieważ pozasezonowy rozwój drzew owocowych naraża je na ryzyko w przypadku późniejszego spadku temperatur.

Włoscy doradcy informują, że także w ubiegłym roku byli świadkami wczesnego startu wegetacji. Jednak w tym roku mówimy o pękaniu pąków aż miesiąc przed terminem. W ostatnich dniach temperatury były wiosenne, co z razem z brakiem opadów doprowadziło do obserwowanej sytuacji. Niestety naukowcy ostrzegają, że to zjawisko będzie się zdarzać coraz częściej, biorąc pod uwagę, że trend potwierdził się w ostatnich latach.

Głównym problemem przy takim scenariuszu są wiosenne przymrozki, które mogą wystąpić także na południu Włoch. W przypadku tak wczesnego przebudzenia roślin, pojawienia się pąków i kwitnienia, mogą one wyrządzić znacznie większe szkody niż w przy „standardowym” rozwoju roślin.

Rok 2022 zakończył się dla włoskich rolników jako rok anomalny i był najcieplejszym w historii, z temperaturą o ponad jeden stopień wyższą od średniej wieloletniej. Zmianom klimatycznym towarzyszy wyraźna tendencja do tropikalizacji, która przejawia się większą częstotliwością gwałtownych wydarzeń, sezonowymi opóźnieniami, krótkimi i intensywnymi opadami deszczu oraz szybkim przejściem od słonecznej do złej pogody, ze znacznymi zmianami temperatury.

źródło: campania.coldiretti.it

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here