Pokaz cięcia na Klubie Gruszowym [Relacja ze spotkania]

11 stycznia odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie Klubu Gruszowego. Około 200 producentów gruszek z całej Polski gościło w gospodarstwie państwa Elżbiety i Wojciecha Kot w Uleńcu. Szkolenie poprowadził doradca z Holandii, Marco van Beusichem. 

Pomimo mrozu i intensywnych opadów śniegu, frekwencja na pierwszym w tym sezonie spotkaniu Klubu Gruszowego była bardzo wysoka.
Na wstępie doradca z Holandii opowiedział o swoim 20-letnim doświadczeniu w uprawie grusz oraz o tym, jak rozpoznać dobry materiał szkółkarski na przykładzie dwuletniego drzewka Konferencji. Podkreślił znaczenie sadzenia tylko wysokiej jakości drzewek.
Ponadto wspomniał, że zaledwie 4 lata temu popyt na drzewka gruszy był tak niski, że niektórych szkółkach w Belgii i Holandii wykarczowano mateczniki. Odbudowanie produkcji zajmie kilka lat. Długie listy oczekujących na drzewka są dziś pokłosiem tej sytuacji.

Marco van Beusichem pokazuje jak wyprowadzić młode drzewko i jak rozpoznać wysokiej jakości materiał szkółkarski
Marco van Beusichem pokazuje, jak wyprowadzić młode drzewko i jak rozpoznać wysokiej jakości materiał szkółkarski

Pokaz cięcia grusz

Następnie uczestnicy udali się do sadu, gdzie ekspert pokazał krok po kroku prowadzenie drzew oraz wyjaśnił, jak ważne jest ono dla ich prawidłowego rozwoju i plonowania. Zaznaczył różnice między cięciem jabłoni i gruszy, które powinny być przeprowadzane osobno. Stanowczo odradzał cięcie przez sadownika obu gatunków tego samego dnia.

Ekspert z Holandii omówił cięcie w trzech różnych kwaterach grusz
Ekspert z Holandii omówił cięcie w trzech różnych kwaterach grusz

Doradca zaprezentował także cięcie górnych partii korony i odniósł się do cięcia mechanicznego. W przypadku gruszy nie ma przeciwwskazań do cięcia górnych partii korony mechanicznie, ale przy systemach prowadzenia ze stołem, wymagana jest precyzyjna praca ręczna przy prawidłowym formowaniu dolnej partii korony. Uczestnicy przez ponad 3 godziny aktywnie brali udział w spotkaniu, zadając liczne pytania.

Wojciech Kot mówił jakie błędy popełnił przy cięciu grusz oraz dlaczego warto ciąć zgodnie ze sztuką
Wojciech Kot mówił, jakie błędy sam popełnił przy cięciu grusz oraz dlaczego warto ciąć zgodnie ze sztuką

Warsztaty w sadzie

dr Michał Pniak z firmy Biocont Polska mówił o biologicznych rozwiązaniach w walce z zarazą ogniową, parchem przechowalniczym i szkodnikami grusz. Opowiedział także o początku cyklu życiowego miodówki gruszowej – głównego szkodnika tej uprawy. 

O cenionych rozwiązaniach w ochronie i nawożeniu gruszy opowiedział Krzysztof Łęgocki z firmy ICB Pharma, która już wielokrotnie towarzyszyła w spotkaniach Klubu Gruszowego.

W trakcie szkolenia również firma GRUNNER zaprezentowała swoje maszyny do cięcia mechanicznego, a sadownicy mieli okazję zobaczyć je w praktyce podczas krótkiego pokazu.

Przedstawiciele firmy MEGi-PLAST zaprezentowali swoje produkty do magazynowania gruszek. Firma produkuje plastikowe skrzyniopalety, w tym te nieco niższe, które są zalecane dla gruszek.

Krótki pokaz maszyny do cięcia mechanicznego GRUNNER
Pokaz maszyny do cięcia mechanicznego GRUNNER

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here