Kolejne owoce z importu zatrzymane przez polskie służby

maliny

Inspektorzy IJHARS-u mieli pracowity weekend. Nie dopuścili do handlu kolejnych partii mrożonych owoców z Serbii. Z jakiej przyczyny?

Zacznijmy od początku. W ostatnich dniach IJHARS wykrył nieprawidłowości w 4 partiach mrożonych owoców. Chodzi o mrożone maliny i jeżyny z Serbii. We wszystkich przypadkach powodem zakwestionowania wprowadzenia ich na polski rynek była obecność owoców z larwami owadów. Komunikaty urzędu dotyczyły kolejno:

  • 19 kwietnia – 17 ton mrożonych jeżyn z Serbii
  • 23 kwietnia – 20 ton mrożonych jeżyn z Serbii
  • 27 kwietnia – 3800 kg mrożonych jeżyn z Serbii
  • 28 kwietnia – 2000 kg mrożonych malin z Serbii

Ostatnie komunikaty urzędu równocześnie martwią i są godne pochwały. Po pierwsze ktoś, nieważne czy importer, czy eksporter chce handlować mrożonkami o jakości urągającej jakimkolwiek przepisom, czy zasadom higieny. Z punktu widzenia szkodliwości i niebezpieczeństwa omawianej sytuacji, najlepszą karą byłaby przymusowa utylizacja partii na koszt przedsiębiorców.

Niestety, ale w ostatnich latach IJHARS nie informował z takim nasileniem o swoich działaniach. Nie mamy pojęcia ile partii żywności o bardzo niskiej jakości, wycofywanych dziś z obrotu, w przeszłości trafiło na nasze stoły…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here