„Wyjątkowy”? Suchy maj 2022

wyjątkowo suchy maj

Każdy sezon jest inny i przynosi odmienne warunki pogodowe. Oczywiście, zaskakuje nas to, jednak trudno spodziewać się, aby pogoda była powtarzalna i chyba powinniśmy do tego przywyknąć. Teoretycznie mamy tego świadomość, ale i tak o każdym bieżącym sezonie mówimy, że jest „wyjątkowy”. 

Wydaje nam się, że tegoroczny maj był wyjątkowo zimny? Otóż, wystarczy sięgnąć pamięcią nieco wstecz – maj w 2021 roku był jednym z najzimniejszych w ostatnich latach.

Ubiegłoroczny maj był jednak zdecydowanie bardziej mokry. Przez miesiąc spadło 82,6 litra na metr kwadratowy. W tym roku zaledwie połowa – 39,4 litra. Większość miesiąca minęła pod znakiem suszy. Jak widzimy na wykresie niżej, z wyjątkiem jednego, symbolicznego deszczu (1,2 mm) nie padało przez 21 dni. Opadami, które łagodzą skutki suszy możemy się cieszyć od 21 maja.

Średnia miesięczna temperatura w maju wyniosła w ubiegłym 12,4 stopnia Celsjusza. Tegoroczny maj był o ponad stopnień cieplejszy. Temperatura wyniosła 13,6 stopnia. Dane pochodzą z Mogielnicy w powiecie grójeckim. 

Od temperatury powietrza oraz poziomu nasłonecznienia zależy temperatura gleby. Od niej z kolei rozwój wegetacji i możliwość lub blokada pobierania wybranych składników pokarmowych. Analogicznie więc średnia miesięczna temperatura gleby wyniosła w maju 2021 – 11,4 a w maju 2022 – 13,5 stopnia Celsjusza.

Wyciągając wnioski, można powiedzieć, że ten sezon pod względem warunków pogodowych, a co za tym idzie postępu wegetacji jest standardowy, zbliżony do średniej. Chciałoby się powiedzieć „jak za dawnych lat”, ale przecież wtedy też zdarzały się wyjątkowe warunki…

analiza pogody maj 2022

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here