Będzie zakaz importu mrożonych malin i truskawek?

skup truskawek

Polska wystąpi do komisarza Unii Europejskiej do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, czyli zakazem importu z Ukrainy.

14 lipca br., z inicjatywy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa, odbyło się wideo spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji i Węgier w sprawie środków zapobiegawczych dotyczących importu owoców miękkich z Ukrainy.

Problem nadmiernego importu

– W 2022 roku i w pierwszych miesiącach 2023 roku import ukraińskich truskawek i malin mrożonych do Polski wzrósł bardzo znacznie. To oznacza ogromne trudności dla polskich producentów i bardzo poważne zakłócenia rynkowe. Ten problem nie występuje w pozostałych krajach naszej koalicji. Dlatego Polska zdecydowała się wystąpić do komisarza UE do spraw handlu Valdisa Dombrovskisa o objęcie mrożonych malin i truskawek tzw. środkami zapobiegawczymi, to jest zakazem importu z Ukrainy – poinformował minister Robert Telus. Pismo w tej sprawie, podpisane przez Ministra Rozwoju i Technologii, ma zostać niebawem przekazane do Komisji Europejskiej.

Koalicja państw przyfrontowych

Minister Robert Telus podkreślił, że intensywny dialog pięciu krajów przyfrontowych, najbardziej dotkniętych zakłóceniami na rynkach wynikającymi ze wzmożonego importu produktów rolnych z Ukrainy, jest dla Polski absolutnym priorytetem.

– Zależy mi na stałej, regularnej współpracy. Musimy mówić jednym głosem w obronie interesów naszych rolników i manifestować tę jedność. To daje nam siłę, wtedy nasz głos jest słyszalny – podkreślił minister Telus.

Spotkanie w Warszawie

19 lipca 2023 r. minister Robert Telus organizuje w Warszawie spotkanie ministrów rolnictwa Polski, Bułgarii, Rumunii, Słowacji, Węgier i Mołdawii. Jego tematem będzie sytuacja na rynkach rolnych, wynikająca z agresji Rosji na Ukrainę oraz możliwe działania na rzecz zapewnienia uczciwych warunków konkurencji dla rolników z państw członkowskich UE oraz krajów kandydujących. Na rozmowy w Warszawie został również zaproszony minister polityki rolnej i żywności Ukrainy.

Źródło: MRIRW

9 KOMENTARZE

 1. Propaganda partii banderowców, oni nie pilnują Polskiej racji stanu tylko swoich skorumpowanych szemranych interesów, cymbał chce wprowadzić zakaz jak już po sezonie… debile

  • To dlaczego twoi folkzdojcze zawsze głosowali PRZECIW Polsce w parlamencie eurokołchozu?
   Jesteście oszustami i dlatego macie tak małe poparcie. Zepsucie moralne.

 2. Debilu !! To Unia ustala kontyngenty i otwarcie granic. A robi to po to żeby dobić PIS i wprowadzić do rządu swoich pachołków z opozycji. Oni się kładą przed nimi. Tam już ich łapowników uE z za krat ich wypuścili żeby głosować przeciw Polsce. No ci nasi folkzdojcze niezłe mają towarzystwo.

  • Tak kurwa i w całej Europie malina tania bo Unia chce PiS ujebac. Jaki to trzeba mieć zryty lep przez tą propagandę żeby w to wierzyć.

  • Tak unia , jak coś się gdzieś na wschodzie zaczynało to pisiory pierwsi ( przed szeregiem )braci lecieli ratować i pomagać w sprzedaży bo biedni bracia PiSu nie poradzą sobie w życiu.

 3. Ekonom debil to cię spłodził 😂😂😂😂 genów nie oszukasz 😂😂😂😂😂 wyłącz propagandową telewizję bo odjechałeś jak pachołki putina 🤣🤣🤣🤣

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here