Bruksela zaakceptowała program pomocy dla plantatorów malin

wsparcie dla plantatorów malin

Pieniądze popłyną na konta producentów malin, którzy złożyli wnioski o wsparcie. Komisja Europejska zaakceptowała przedwczoraj polski program pomocy.

Do końca października producenci malin mogli składać wnioski o wsparcie w związku z ryzykiem utraty płynności finansowej. Jak doskonale wiemy bezpośrednią przyczyną tragicznej sytuacji na rynku malin był masowy import mrożonych malin. Ten z kolei jest pokłosiem decyzji, które zapadły w Brukseli, w maju 2022 roku. Pomoc finansowa będzie wypłacana z tytułu wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych.

Uprawnieni do pomocy

Dotacja przysługuje na złożone do 31 października bieżącego roku przez producentów malin wnioski do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  w wysokości ustalanej jako iloczyn deklarowanej przez producenta malin we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich powierzchni upraw malin, nie większej niż 10 ha i stawki pomocy.

Stawki pomocy:

  • 1250 zł/ ha upraw malin, na których wystąpiły szkody spowodowane wystąpieniem w 2023 r. przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu i w odniesieniu do których producent malin złożył wniosek o udzielenie pomocy w związku ze stratami w wysokości co najmniej 70 %  z tego tytułu, lub
  • 2500 zł/ ha, jeżeli nie złożył wniosku o pomoc  w związku ze stratami  w wysokości co najmniej  70 % z tytułu  przymrozków wiosennych, huraganu lub gradu.

 

źródło: www.gov.pl / Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here