Jaka będzie przyszłość borówki amerykańskiej?

Globalna produkcja borówek szybko rośnie od 11 lat. W Polsce nasadzeń również bardzo szybko przybywa. Z drugiej strony równie szybko rośnie konsumpcja, handel i popularność tytułowych jagód. Jaka będzie przyszłość gatunku?

Ten sezon, a szczególnie jego szczyt był bardzo trudny dla producentów borówek w Polsce. Pod koniec lipca ceny spadły nawet do 5,00 zł za kilogram owoców deserowych. To stawka poniżej kosztów produkcji. Nie brakuje czarnych scenariuszy dla gatunku. Według nich szybki wzrost nasadzeń może mieć w przyszłości bardzo negatywne skutki. Plantacje założone 2,3 czy 4 lata temu jeszcze nie weszły w pełnie owocowania. W miejscu karczowanych sadów jabłoniowych coraz częściej powstają nowe plantacje.

Duży wzrost produkcji borówek obserwujemy nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie. Kraje, które produkowały borówkę, zwiększają produkcję, a cały czas dołączają nowe. 10 lat temu tylko 4 kraje produkowały ponad 10 000 ton borówek, dziś takich krajów jest 11. Światowa produkcja sięga już miliona ton. W Polsce produkujemy 38 000 ton na ponad 11 000 hektarów (dane GUS za 2020 rok).

Z powodu wzrostu produkcji na południowej półkuli borówka stała się owocem całorocznym. Jagody te produkuje się nawet w krajach takich jak Namibia czy Zimbabwe. Owoce z Chile, Peru, czy południowej Afryki są już zimową codziennością na półkach marketów w Polsce. Największym eksporterem borówek na świecie pod względem wartości jest Peru i to w tym kraju wzrost obszaru uprawy jest największy.

Przyszłość borówek

Rozwój hodowli i badania technologii produkcji przenoszą się z państwowych placówek do sektora prywatnego. Nowe odmiany i inżynieria genetyczna pozwalają na całoroczną produkcję owoców lub zbiór określonym momencie roku. Zdaniem ekspertów z USDA w najbliższych latach będziemy mieli coraz wydajniejsze odmiany o coraz większych owocach. Będą ponadto odporniejsze na chłód, upał, choroby i szkodniki.

Równie szybko co produkcja, rośnie globalna konsumpcja. Borówkami handluje się coraz odleglejszych zakątkach świata. Rośnie eksport największych jej producentów. Wzrost popularności i spożycia jest solidnym argumentem przeciw czarnym scenariuszom, jakich w Polsce nie brakuje. Tu konieczne są inwestycje w odmiany wielkoowocowe i najwyższą jakość, jakiej oczekują zagraniczni odbiorcy.

Kraje produkujące 10000 ton borówek lub więcej. Źródło: USDA

źródło: USDA / Blueberries Around the Globe – Past, Present, and Future

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here