Jaki będzie sezon malinowy 2024?

ceny malin 2024

Chociaż ceny mrożonych malin nieco wzrosły, to plantatorzy w Polsce i na Bałkanach mają niemało obaw, jeśli chodzi o przebieg sezonu 2024.

Wzrost cen mrożonych malin

Od początku tego roku z rynku napływają pozytywne informacje. Nieco wzrosły ceny mrożonych malin (przekroczyły 2,00 euro/kg) oraz zwiększył się popyt ze strony kupujących. Zdaniem ekspertów, ceny mogą jeszcze wzrosnąć do zbiorów, co może zwiastować nieznaczną poprawę na rynku owoców świeżych.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Chociaż do sezonu daleko, to pojawiają się pierwsze prognozy cen skupu. Jedno ze stowarzyszeń w Serbii mówi o stawce na poziomie 350 dinarów, czyli niemal 13 zł/kg. Jeśli chodzi o Polskę to jak na razie nikt nie pokusił się o tak daleko idące przewidywania. 

Jednak na ceny mrożonych malin w drugiej części roku największy wpływ będą miały zbiory na Ukrainie i przyszłość bezcłowego handlu z tym krajem. Jeśli pogoda będzie łaskawa to Ukraińcy szacują, że w 2024 zbiorą więcej malin niż przed rokiem.

Jakie będą ceny skupu malin w Polsce?

Sytuacja w Polsce na dziś nie wygląda pozytywnie. Zapasy mrożonek są bardzo duże. Na pewno nie pomogła tu niefortunna wypowiedź ministra Siekierskiego o tym, że „ malin mrożonych z Ukrainy wjechało tyle, że nie musimy produkować”. 

W związku ze strajkami ważą się losy jednostronnego polskiego embarga na ukraińskie płody rolne. W tej kwestii na korzyść rolników wypowiedzieli się: minister Sikorski oraz premier Tusk. Były to jednak zapowiedzi czy oświadczenia, że handel w obecnej postaci należy wstrzymać. Plantatorzy nadal czekają na konkretne działania i rozporządzenia. 

Nawet, jeśli założymy, że rząd zdecyduje się na radykalne rozwiązanie, to jest jednostronny zakaz importu, to nadal mamy w Polsce ogromne zapasy. Jak duże? To wiedzą tylko przetwórcy. Z drugiej strony świadomość, że import nie będzie możliwy przez pół roku czy rok bez wątpienia zwiększy zapotrzebowanie na krajowe maliny ze strony branży przetwórczej.

Negatywne nastroje plantatorów na Bałkanach

Zarówno w Serbii oraz w Bośni plantatorzy malin mają obawy przed rozpoczynającym się sezonem. Ubiegłoroczne ceny po pierwsze były niskie, a po drugie część producentów do tej pory nie otrzymała zapłaty za owoce dostarczone do mroźni w czerwcu i lipcu.

Negatywne informacje dotyczą także statystyk handlowych. W przypadku Serbii, przychody z eksportu mrożonych malin spadły w 2023 roku aż o 42% (w porównaniu z 2022). Eksport po pierwsze był mniejszy, a ceny niższe.

źródło: www.agrotv.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here