Najgroźniejsze szkodniki żerujące na malinach

Podczas Konferencji Malinowej zorganizowanej przez firmę Agrosimex, która odbyła się 25.02. 2020 w Poniatowej (woj. lubelskie) Tomasz Domański  przedstawił najczęściej występujące choroby i szkodniki malin.

Na plantacjach malin owocujących na pędach jednorocznych najważniejszymi szkodnikami są: mszyce, gąsienice zjadające liści, przędziorki, pryszczarek namalinek łodygowy. Natomiast na malinach owocujących na pędach dwuletnich dodatkowy problem stanowi kwieciak malinowiec i kistnik malinowiec.

Kwieciak malinowiec  zimuje w glebie w postaci chrząszczy. Opuszczają one  zimowe schronienie około połowy kwietnia, gdy maksymalna temperatura w czasie dnia przekroczy 12° C. Aktywności dorosłych osobników sprzyja także słoneczna pogoda. Wiosną chrząszcze żerują na młodych, rozwijających się liściach, wygryzając w nich małe otworki.  Samice składają jaja do pąków kwiatowych. Po złożeniu jaja samica podcina szypułkę poniżej pąka. Szkodliwość tego szkodnika na plantacjach może być bardzo duża.  Kwieciaka malinowca należy zwalczać po zauważeniu objawów żerowania chrząszczy na liściach przed kwitnieniem – najpóźniej po zaobserwowaniu pierwszych uszkodzonych pąków kwiatowych.

Czytaj także: Najgroźniejsze choroby malin

Kistnik malinowiec zimuje w glebie w postaci chrząszczy. Gdy temperatura powietrza osiągnie 10-14° C zaczynają one wychodzić z gleby. Chrząszcze mogą się pojawiać przez 40 dni. Początkowo żerują na nierozwiniętych liściach, potem na pąkach kwiatowych i kwiatach. Pod koniec maja lub na początku czerwca samice składają jaja. Wylęgłe larwy żerują na dnie kwiatowym oraz w owocach malin.  Mogą uszkodzić nawet 80% owoców. Kistnika malinowca zazwyczaj zwalcza się bezpośrednio przed kwitnieniem.

Do zwalczania obydwu wyżej wymienionych szkodników  przed kwitnieniem zalecane są preparaty: Mospilan 20 SP/Kobe 20 SP oraz Calypso 480 S.C.

Przędziorek chmielowiec i przędziorek malinowiec  żerują na spodniej stronie liścia – wysysają soki komórkowe, co ogranicza asymilacje oraz wpływa na zaburzenie przepływu substancji odżywczych w roślinie. Niezwykle ważne jest wykonywanie regularnych lustracji plantacji. Należy przejrzeć 3-4 próby po 50 pojedynczych liści z liścia złożonego (zbieramy liści z dolnej części pędów – starsze). Próg zagrożenia jest bardzo niski: u odmian letnich – 2 lub więcej form ruchomych na 1 listek liścia złożonego; u odmian owocujących na pędach jednorocznych – 1 szkodnik na 1 listek z liścia złożonego. W praktyce często producenci zbyt późno zauważają problem, czyli najczęściej dopiero po kwietniu lub w czasie dojrzewania owoców, kiedy liście są już w znacznym stopniu zniszczone, a liczebność szkodnika znacznie przekroczyła próg zagrożenia. Ponadto w tym czasie w populacji występują jednocześnie wszystkie fazy rozwojowe szkodnika – jaja, larwy i osobniki dorosło. Wtedy zwalczanie jest trudniejsze, droższe i mniej skuteczne niż przeprowadzone wiosną.

Do zwalczanie przędziorków  przed kwitnieniem zaleca się preparaty: Ortus  05 SC, Envidor 240 SC, Safran 018 EC, Koromite 10 EC/Milbeknock 10 EC.

Przebarwiacz malinowy to szpeciel, który wyjątkowo „lubi” odmianę ‘Glen Ample’, ale występuje również na innych. Jest wektorem wirusa plamistości liści maliny. Objawami są mozaikowate zabarwienia oraz nierówne dojrzewanie i rozsypywanie się owoców.  Podczas lustracji  należy szukać liści z o objawami przebarwień. Obecność nawet pojedynczych szpecieli oznacza zagrożenie na plantacji.

Pryszczarek namalinek łodygowy jest to szkodnik, który powoduje duże zagrożenie na plantacjach odmian letnich oraz w niektórych sezonach również naplantacjach odmian owocujących na pędach jednorocznych. W sezonie wegetacyjnym występują 3-4 pokolenia, a loty występują praktycznie cały sezon. Samice składają po 50 jaj, w grupach po kilka lub kilkanaście sztuk w spękaniach lub zranieniach skórki pędów jednorocznych. Wylęgające się larwy żerują pod skórką pędów.  Objawami żerowania są osłabione, więdnące lub wyłamujące się pędy oraz popękana i łuszcząca się kora. Uszkodzone przez szkodnika pędy są zasiedlane przez patogeniczne grzyby, które powodują zamieranie pędów malin i szarą pleśń.

W celu zwalczenia pryszczarka przed kwitnieniem zaleca się stosowanie preparatów: Mospilan 20 SP/Kobe 20 SP oraz Calypso 480 S.C.

Mszyce powodują straty bezpośrednie na plantacjach – wysysają soki z komórek liści i wierzchołków pędów; ale także pośrednie – są wektorem wirusów. Lustracja należy przeprowadzać przynajmniej co 2 tygodnie, przeglądając 200 pędów (próg zagrożenia to >5% zasiedlonych pędów).

W celu zwalczenia mszyc przed kwitnieniem zaleca się stosowanie preparatów: Mospilan 20 SP/Kobe 20 SP,  Calypso 480 S.C. oraz Decis Mega 50 EW.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here