Duża presja kwieciaka malinowca w truskawce – czas na zabieg!

Zbigniew Jarosz Marcin Żabowski

W uprawach tunelowych presja kwieciaka malinowca jest ogromna. Zwiastuje to dużą presję także na tradycyjnych plantacjach. Warto więc zadziałać jeszcze przed pojawieniem się problemu.

– Od kilku dni w tunelach obserwujemy kwieciakowy „armagedon” – alarmuje dr Zbigniew Jarosz. Przy wyższych temperaturach kwieciak wybudził się. Ekspert otrzymuje również dziesiątki informacji z zagłębia grójecko-wareckiego, że kwieciak aktywował się także pod agrowłókniną. Nadszedł więc czas na jego eliminację.

Doradca opisuje najlepszą strategię ochrony przed szkodnikiem – to substancja aktywna ma czekać na kwieciaka, a nie odwrotnie. Plantatorzy powinni zwalczyć szkodnika podczas żerowania na liściach zanim wejdzie w dojrzałość płciową. Wówczas skuteczność zabiegu jest największa.

Do lustracji plantacji zachęca także Marcin Żabowski (FMC). Jak dodaje, szkodnik masowo pojawia się we wszystkich rejonach kraju. W ubiegłym roku zaskoczył plantatorów i wyrządził szkody. Nie powinniśmy pozwolić sobie na powtórkę ubiegłorocznego scenariusza. Więcej w materiale wideo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here