Owoce jagodowe. Jakie były zbiory każdego gatunku w 2023 roku?

owoce jagodowe 2023

Także plantatorzy owoców jagodowych czasem nie zgadzają się z szacunkami GUS-u. Niemniej w tym wypadku dyskusje nie są aż tak gorące, jak w przypadku jabłek.

Główny Urząd Statystyczny po raz trzeci oszacował zbiory owoców jagodowych w Polsce. Wynikowe szacunki poszczególnych gatunków różnią się od wstępnych obliczeń z końca lipca. W przypadku malin i czarnych porzeczek szacunek wzrósł we wrześniu i został obniżony w grudniu. Dla agrestu i borówek, każda kolejna prognoza była stopniowo obniżana.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Procentowo bardzo różnice szacunków dotyczą agrestu (-13%), co jest bardzo interesujące, gdyż w pewnym sensie przeczy metodologii badań. Obszar uprawy agrestu jest stosunkowo niewielki, więc teoretycznie zbiory są prostsze do oszacowania. Z drugiej strony szacunki utrudnia przebieg obfitującej w ekstremalne zjawiska pogody.

Odwrotnie jest w przypadku truskawek. Gatunek uprawiamy na ponad 28 tysiącach hektarów, a różnice w prognozach wynoszą już tylko 2,2%. Podobnie jak w przypadku jabłek, również producenci owoców jagodowych czasem nie zgadzają się z szacunkami rządowej instytucji.

Z kolei największe wahania tonażu dotyczą pozostałych gatunków, jak aronia, jagoda kamczacka i inne gatunki niszowe – aż 13 tys. ton.

Na podstawie danych GUS przygotowaliśmy tabelę. Prezentujemy w niej kolejne prognozy instytucji dla każdego z gatunków jagodowych.

Gatunek wstępny przedwynikowy wynikowy
maliny 102 tys. ton 110 tys. ton 96 tys. ton
p. czarne 100 tys. ton 105 tys. ton 91 tys. ton
borówki 67,5 tys. ton 63 tys. ton 62 tys. ton
truskawki 180 tys. ton 184 tys. ton 180 tys. ton
agrest 9,2 tys. ton 9 tys. ton 8 tys. ton
pozostałe 89 tys. ton 77 tys. ton 90 tys. ton

 

źródło danych: www.stat.gov

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here