Plantatorzy martwią się o kondycję truskawek

zbiory truskawek 2020

Plantatorzy obawiają się o kondycję truskawek. Ich zdaniem z powodu specyficznych warunków system korzeniowy nie rozwinął się odpowiednio. Dodatkowo, po zimie na plantacjach w gruncie obserwowano przemarznięcia. 

– Rozkrzewienie młodej truskawki jest bardzo słabe, a w przypadku dwuletnich plantacji w większości odmian obserwowane są uszkodzenia. Tak sytuacja wygląda w mojej okolicy – mówi Andrzej Piasecki, plantator w okolic Góry Kalwarii. Jak dodaje, na jego plantacji jedynie odmiana Marmolada jest w dobrej kondycji. W tym przypadku nie ma obaw o jakość. 

W najgorszym stanie są rośliny sadzone w wrześniu. Jak relacjonuje plantator, wynika to z nadmiaru wilgoci. Także dwuletnie plantacje są osłabione z powodu wczesnowiosennego nadmiaru wody. 

– Pierwszy zbiór będzie mniejszy i słabszy jakościowo. Krótko mówiąc, nie przewiduję rekordów – dodaje nasz rozmówca. Podobnego zdania jest Mateusz Maruszewski, plantator z województwa lubelskiego (Farma Mój Owoc). Jak dodaje dopiero drugi zbiór może być wyższej jakości. Niemniej w odniesieniu do całego sezonu, sumaryczny zbiór będzie ograniczony. 

– Uprawiam truskawki od 15 lat. Nie pamiętam tak słabo rozwiniętych karp korzeniowych – kontynuuje pan Andrzej. Jeśli system korzeniowy nie rozwinie się odpowiednio jesienią to wiosną niestety tego nie  „nadgoni

6 KOMENTARZE

  1. Zapłaci i to podwojnie bo jest pracochłonna.
    Przy jabłkach nic się nie robi dlatego są tanie.
    Co tam popyt ,podaż.
    Zapłaci i juz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here