Rynek i eksport borówek będą rosły w najbliższych latach

borówka amerykanska ceny

Zarówno eksport, jak i i popularność borówek będą rosły w najbliższych latach. Takiego zdania są holenderscy analitycy. Jakie jest Wasze zdanie na temat przyszłości tego rynku?

Produkcja borówek w naszym kraju z roku na rok rośnie. Areał nowych plantacji, które dopiero wejdą w pełnię owocowania każe wnioskować, że w najbliższych latach nadal będziemy notowali coraz wyższe plonowanie w skali kraju. W związku z tym oraz z cenami skupu, które okresowo spadają poniżej kosztów produkcji zachodzi wiele obaw o przyszłość, jeśli chodzi rentowność produkcji gatunku.

Najnowszy raport holenderskiego Robobanku wskazuje jednak, że walory smakowe i rosnąca dostępność przyczyniły się i dalej będą przyczyniały się do wzrostu popularności gatunku w skali światowej. Ten sam trend obserwujemy także w naszym kraju.

Globalny eksport świeżych borówek prawdopodobnie będzie się stale zwiększał w ciągu najbliższych kilku lat, ponieważ regiony uprawy na całym świecie nadal się różnicują. Analitycy zauważają również, że w ujęciu globalnym przy spadających cenach i rosnących kosztach marże producentów są coraz mniejsze. Firmy i pojedyncze gospodarstwa są zmuszone do uzyskiwania coraz wyższej wydajności oraz do dostarczania na rynek owoców o coraz bardziej wyśrubowanych parametrach jakościowych.

Jeśli chodzi o plantatorów w Polsce to zdania są podzielone. Zdaniem niektórych liniowy wzrost produkcji sprawi, że wkrótce mogą pojawić się trudności w handlu i opłacalności. Z drugiej strony, produkcja owszem rośnie, ale równocześnie rośnie także popularność gatunku i konsumpcja. A jakie jest Wasze zdanie na temat przyszłości?

źródło: robobank.com

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here