Truskawki: Duże straty w plantacjach kontra proponowane ceny skupu

ceny truskawek 2020

Truskawki uprawiane w gruncie, bez żadnych osłon, powoli zaczynają dojrzewać. Jednak nieosłonięte plantacje mocno ucierpiały na skutek ostatnich przymrozków. Biorąc pod uwagę areał, z którego truskawki trafiają do przetwórstwa, duży procent nie był przykrywany agrowłókniną.

Skup i przetwórstwo truskawek rusza w nadchodzącym tygodniu. Jakie będą wyjściowe ceny truskawek?

Producent z którym rozmawialiśmy, gospodaruje na 12 hektarach w powiecie Białobrzeskim. Owoce z tej plantacji trafiają na punkt skupu, lub bezpośrednio do przetwórni na mrożenie. Jak mówi plantator, na kwaterach, które nie były okryte, wszystkie kwiaty i pierwsze zawiązki są przemarznięte. Ma nadzieje, że mniejszy plon zrekompensuje mu cena. Ta w przypadku owoców deserowych jest satysfakcjonująca. Wiele wskazuje na to, że podobnie powinno być z owocami do mrożenia i tłoczenia.

Część mroźni zaczyna skup i przetwórstwo truskawek w nadchodzącym tygodniu. Zgodnie z tradycją, punkty skupu rozpoczynają pracę od środy, lub od soboty.

Zagadnieniem, które najbardziej interesuje producentów są ceny. Wstępne informacje mówią, w zależności od zakładu o stawkach od 2,00 do 2,50 zł/kg w przypadku truskawek z szypułką. Natomiast w przypadku truskawek na mrożenie od 3,00 do 4,00 zł/kg. W tym wypadku najczęściej pojawia się cena 3,50 zł/kg.

Plantatorzy uważają te ceny za rażąco niskie. Przede wszystkim z powodu rosnących z roku na rok kosztów. Ale w tym roku przede wszystkim z powodu strat w plonie po przymrozkach.  Jedni sadownicy się wprost na powyższe ceny oburzają, a inni podchodzą do sprawy pragmatycznie. Warto dodać, że cena startowa zazwyczaj ma niewiele wspólnego z tym, jak będzie się kształtował rynek w pełni sezonu. Analiza rynku mrożonek i świeżej produkcji wskazuje na nieco wyższe ceny.

4 KOMENTARZE

  1. Trzeba było więcej nasadzić a teraz nie płakać, już nawet w sadach jabłoniowych w międzyrzędziach są truskawki. Druga rzecz to wymarznięcie. Ciekawe gdzie i u kogo tak wymarzło? Tylko tak z ręką na sercu. I trzecia rzecz, która będzie miała miejsce to pewnie podbieranie sobie rwaczy.

  2. Trzeba było więcej sadzić, już nawet w międzyrzędziach jabłoni są sadzone truskawki, a później płacz i lament, bo tanie. Gdzieś zmarznie, a w trzech miejscach zostanie a i tak będzie za dużo. Poza tym bedzie po 2 złote to i tak zawieziecie i jeszcze się bedziecie o plastiki bili…

  3. obecnie cena truskawki za 1 kg w rzeszowie to 15 zł za kilo . Nie wierze w cenę 3,5 zł za kg to cena nierealna przy tych opadach i kosztach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here