W 2018 roku Ukraina odnotowała wysoką nadprodukcje owoców – najwyraźniej sytuacja ta wystąpiła na rynku jabłek. Sektor jagodowych nie miał aż takich kłopotów i w bieżącym sezonie spodziewa się dobrych wyników sprzedaży.
W początkach kwietnia w ukraińskich chłodniach leżało jeszcze 25-30% składowanych jabłek. Sadownicy czekają na ceny, które zapewnią chociaż zwrot kosztów produkcji wynoszących około 5 UAH/kg (ok. 0,7 zł/kg). Takich kłopotów nie mają plantatorzy gatunków jagodowych. Zapasy mrożonek znalazły już nabywców, teraz zawierane są kontrakty na produkcję sezonu 2019. Niektóre gospodarstwa już sprzedały całą tegoroczną produkcję.
Możliwe, że plantatorzy sprzedaliby jeszcze więcej, gdyby dysponowali większymi możliwościami zamrażania i składowania mrożonek. Chłodnie sektora sadowniczego Ukrainy mają obecnie pojemność około 370 tys. ton. W bieżącym sezonie przybyło 30 tys. ton, w rozpoczynającym się roku gospodarczym 2019/20 przybędzie kolejne 30 tys. ton. Jednak są to głównie instalacje projektowane i budowane pod przechowalnictwo jabłek. Pomoc państwa wspiera ten kierunek – pieniądze idą w projekty komór o pojemności powyżej 500 ton. Tymczasem w gospodarstwach jagodowych wystarczają takie o pojemności do 300 ton. Gdyby dysponowały one takimi obiektami w wystarczającej ilości, podczas kampanii zbiorów udawało by się unikać obwałów cen skupu owoców. Możliwość zamrożenia i składowania jagód przez dwa miesiące uspokoiłaby sytuację.
Piotr Grel
za: ukrsadvinprom.com