Polsko-ukraińska (jabłkowa) konkurencja na Półwyspie Arabskim

Gala eksport

W styczniu świeże jabłka z Ukrainy trafiły do 22 krajów świata. Co ciekawe, główny kierunek eksportu to kraje arabskie, a tam konkurują one z naszymi jabłkami.

Największym rynkiem docelowym dla jabłek z Ukrainy były Zjednoczone Emiraty Arabskie.  W pierwszy miesiącu tego roku wysłano tam 2500 ton owoców. Co ciekawe, wszystkie trzy pierwsze miejsca wśród głównych nabywców ukraińskich jabłek w styczniu to kraje Bliskiego Wschodu. Ponad 60% wyeksportowanych jabłek trafiło do ZEA, Arabii Saudyjskiej i Iraku.

Największym europejskim importerem świeżych jabłek z Ukrainy była Szwecja. Niestety, ukraińskie portale branżowe nie podają konkretnych wolumenów, jakie trafiły do poszczególnych krajów.

Interesujący jest jednak fakt, że na kolejnych miejscach znalazły się Uzbekistan, Turcja (reeksport do Indii), Jordania i Oman. Zatem, jeśli nałożymy te kraje na mapę świata to zauważymy jeden główny kierunek eksportu jabłek z Ukrainy – południowy wschód, czy inaczej Bliski Wschód.

Polskie jabłka również trafiają na wszystkie wspomniane wyżej rynki. Dla porównania w styczniu sprzedaliśmy mniej w ZEA – 1070 ton. Do Iraku nie sprzedaliśmy ani jednej tony. Do Arabii Saudyjskiej 2300 ton, a do Jordanii prawie 1500 ton.

źródło: www.eastfruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here