Warto monitorować nasadzenia, również w zakresie odmian

polskie borówki

Jagodowy Core Team przekonuje, że warto monitorować nasadzenia, również w zakresie odmian. Analiza rozwiązań wdrożonych w innych krajach jest częścią prac nad strategią rozwoju. Pracuje nad nią specjalny jagodowy podzespół ogrodniczego Core Teamu. Do współpracy i szerszej refleksji na temat przewag jakie mają kraje, które posiadają dokładne dane produkcyjne zachęcał Mariusz Padewski z firmy Fall Creek, członek Jagodowego Core Teamu. Producenci widzą okazje by rozmawiać w Polsce o rozwoju globalnego rynku, w Lublinie podczas Szczytu IBO, 3-6 lipca 2023. Na to światowe spotkanie branży zapraszała producentów innych gatunków i otoczenie jagodowego biznesu Dominika Kozarzewska, koordynator prac Jagodowego Core Teamu.

Podczas „wiosennego” spotkania Core Teamu przedstawiono system monitorowania nasadzeń funkcjonujący w Turcji, który uznawany jest za najciekawszy benchmark dla jagodowej branży w Polsce.

Uczestnicy poznali także aktualną strukturę odmianowa i areał sadów jabłoniowych. Zastanawiali się skąd tak duże różnice w areale między danymi GUS a ARMiR, oraz nad tym jakie dane należy wykorzystywać w szacowaniu krajowej produkcji. Sadownicy zaprosili do dyskusji na temat wykorzystania modeli szacowania produkcji z innych krajów w naszych warunkach. Informacje przedstawiał Adam Paradowski, koordynator prac zespołu Core Team ds. zbierania danych branżowych.

Jagodowe chcą wykorzystać doświadczenia jabłek

Borówka została przedstawiona jako przykład owocu, który w trudnych warunkach potrafi adekwatnie reagować na wyzwania.

– Wymieniamy się, wiedzą, staramy się współpracować i to jest też dostrzegane również poza granicami. Polskie doświadczenia są analizowane i doceniane na świecie. Odpowiadamy na wyzwania rynku krajowego i rosnącej produkcja w innych regionach świata. Widzimy jak wypłaszcza się podaż w ciągu roku, jak wypłaszczają się ceny. To wszystko jest ciekawe zarówno dla plantatorów, przedstawicieli sieci handlowych i innych firm z otoczenia z całego sektora borówkowego. Zapraszamy do współpracy i do uczestnictwa w Szczycie IBO. Przed nami wyjątkowa okazja by rozmawiać o strategii w Polsce, w Lublinie 3-6 lipca 2023 – zapraszała Dominika Kozarzewska, koordynator Core Teamu Jagodowego, Prezes Grupy „Polskie Jagody”.

– Właśnie dzięki temu, że działamy razem i jesteśmy aktywni w obszarze promocji, zwiększamy popyt wewnętrzny na nasze owoce. To jest dostrzegane na świecie. W Polsce zwiększa się nie tylko konsumpcja w sezonie i eksport, co jest dla nas kluczowe, ale też import poza polskim sezonem. Nasz kraj jest stawiany jako przykład w tym zakresie, że potrafimy nie tylko wyprodukować, nie tylko oferować nasze owoce na zewnątrz Polski, ale też zwiększać popyt na rynku wewnętrznym zarówno w polskim sezonie, jak i poza nim. Dlatego zostaliśmy wybrani jako gospodarz szczytu International Blueberry Organization, które w tym roku odbędzie się w Lublinie. Będziemy chcieli tam zaprezentować nasze sposoby radzenia sobie z wyzwaniami. Jest ich na rynku borówkowym więcej niż jeszcze kilka lat temu, ale uznano, że nasze doświadczenia w tym zakresie będą ciekawe dla dyskusji plantatorów z 6 kontynentów. Taki szerszy kontekst sprawi, że lepiej zrozumiemy uwarunkowania dla rozwoju branży w Polsce – podsumowała Dominika Kozarzewska.

Jagodowy Core Team zaprasza do współpracy. Aktualny skład tworzą: Robert Bełdowski, Paweł Eggert, Paweł Jaruga, Remigiusz Kaczorek, Mirosław Korzeniowski, Ewa Kowalska, Paweł Krawiec, Andrzej Krupiński, Dorota Łabanowska-Bury, Piotr Nowak, Mariusz Padewski, Dariusz Paszko, Stanisław Pluta, Mariusz Podymniak, Krzysztof Sak, Tomasz Wiewiórka, Dominik Woźniak, Hubert Woźniak, Krzysztof Żabówka. Witold Boguta – wsparcie merytoryczne, Dominika Kozarzewska – koordynator.

Źródło:  informacja prasowa Core Team

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here