Aktualne zalecenia w ochronie przed parchem jabłoni – 21.03.2024

pach jabłoni komunikat

W sezonie 2024 we współpracy z firmą Andermatt będziemy przygotowywać dla Was komunikaty oraz komentarze dotyczące aktualnej sytuacji w sadach wraz z zaleceniami ochrony przygotowanymi przez sadownika i doradcę Marcina Piesiewicza.

Komunikat sadowniczy z dnia 21 marca 2024

Przebieg pogody w ostatnich tygodniach zaważył na dużo wcześniejszym niż w poprzednich latach starcie wegetacji w sadach. Wystarczy prześledzić średnie temperatury w lutym i marcu oraz wielkość opadów, ale przede wszystkim zlustrować poszczególne kwatery w swoim sadzie.

  • rosahumus agrosimex gleba
  • agrosimex wapnowanie wapno nawozy

Niezależnie od systemów wsparcia, komunikatów czy wskazań ze stacji, kluczowy jest regularny monitoring swoich sadów! Warto też upewnić się, że opryskiwacze są sprawdzone pod względem technicznym i przygotowane do kolejnego sezonu. Jeżeli nie, jest to ostatni moment na wykonanie koniecznych napraw i regulacji. Warto także zaopatrzyć się w aktualne wydanie Programu Ochrony Roślin Sadowniczych, bo mamy w nim kolejne zmiany, głównie spowodowane wycofaniem kolejnych substancji aktywnych. Program Ochrony Roślin Sadowniczych 2024 – Plantpress Sp. z o.o.

Jak wygląda obecnie sytuacja w sadach? Zdjęcia wykonane w centralnej Polsce 20 marca 2024.

Red Jonaprince
Red Jonaprince
Pinova
Pinova
Gala
Gala

Po zeszłorocznych problemach z kontrolą parcha jabłoni wielu sadowników uważnie śledzi informacje na temat możliwości wystąpienia pierwszych infekcji. Czego potrzebuje parch jabłoni do porażenia? Po pierwsze dojrzałe muszą być zarodniki workowe, a po drugie przez określoną liczbę godzin muszą być zwilżone części zielone, a w późniejszej fazie wegetacji liście. Na tym etapie kluczowa jest analiza sytuacji oraz ocena dojrzałości zarodników. Niewielki ich odsetek może już wysiewać się i infekować jabłonie. Dlatego rozsądne wydaje się już teraz rozpoczęcie ochrony z wykorzystaniem preparatów miedziowych.  Ze względu na przebieg pogody w czwartek (14.03) i piątek (15.03) cześć sadowników wykonała pierwszy zapobiegawczy zabieg przeciwko parchowi. Efekt takiego zabiegu powinien wystarczyć na 7 dni. Należy wspomnieć, że opady deszczu, które wystąpiły w sobotę 16 marca przyczyniły się do wystąpienia słabych infekcji w wielu lokalizacjach.

Prognozy pogody wskazują na możliwość wystąpienia opadów deszczu w trakcie najbliższej soboty i niedzieli – sugerujemy więc wykonanie dzisiaj lub jutro zapobiegawczego zabiegu preparatem miedziowym. Warto uważnie sprawdzić etykietę wybranego przez siebie produktu by dobrać odpowiednia dawkę. Pamiętajmy o dodaniu zwilżacza, wtedy aplikowany produkt będzie lepiej pokrywał nawet trudno dostępne miejsca na roślinach.

Informacje o ofercie firmy Andrematt dla sadowników znajdziecie pod tym linkiem: Produkcja roślinna – Andermatt Polska Sp. z o.o.

Darmowy numer TMJ - baner corner

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here