Budowanie potencjału plonotwórczego na kolejny sezon

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

sad po zbiorach

Zbiór owoców nie oznacza, że prace w sadzie dobiegły końca. Bardzo ważnym elementem agrotechnicznym są zabiegi pozbiorcze. Wyróżniamy tu opryski dolistne oraz wapnowanie.

Stosowanie nawozów posypowych jesienią nie jest rozpowszechnione w praktyce sadowniczej. Sadownicy zazwyczaj decydują się na nawozy doglebowe wiosną. Natomiast, aby uzyskać najlepsze efekty należy rozbić dawkę nawozu na termin jesienny i wiosenny. Takie podejście przynosi wiele korzyści, które umożliwiają budowanie potencjału plonotwórczego na kolejny rok. 

Na początku należy zdać sobie sprawę, że gleba to pierwszy i najważniejszy czynnik produkcji. Będące w niej korzenie odpowiadają za stan odżywienia uprawianych rośli. Ustalając program nawożenia powinniśmy barć pod uwagę takie czynniki jak: zasobność gleby w składniki pokarmowe, pH, zawartość węgla organicznego, potrzeby pokarmowe jabłoni, wielkość plonu, przebieg pogody w danym roku (susza, zalania, temperatura). Rzetelna ocena stanowiska powinna być standardem, gdyż bez nie da się zaplanować właściwego nawożenia.  

Belfrutto Complex to organiczno-mineralny, granulowany nawóz z kompleksem składników pokarmowych, kwasami humusowymi i azotem organicznym pochodzenia białkowego. Ze względu na unikalny skład świetnie wpisuje się w model dzielonej dawki – jesiennej i wiosennej. Matryca organiczna powoduje, że składniki nawozu są stopniowo uwalniane do gleby i pobierane przez korzenie. Zapewnia to optymalne odżywienie roślin w składniki pokarmowe i ogranicza ich straty.  Ponadto stymuluje rozwój korzeni oraz mikroorganizmów glebowych, co skutkuje wyższą wydajnością upraw.

Zalecenie: Belfrutto Complex 150-200 kg/ha (I dawka jesienią)

                  Belfrutto Complex 250 kg/ha (II dawka wczesną wiosną)

Nawożenie posypowe jesienią Belfrutto Complex jest zasadne z kilku powodów:

  1. Aby uzupełnić składniki pokarmowe, które zostały wykorzystane w mijającym sezonie
  2. Aby zapewnić lepszy start wiosną roślin. Nawóz przemieszcza się w głąb profilu glebowego jesienią. Dzięki temu wiosną korzenie będą miały szybszy dostęp do składników pokarmowych.
  3. Ze względu na zmieniający się klimat:
    Przebiegi pogody ostatnich lat charakteryzowały się nagłymi i zaostrzonymi zjawiskami meteorologicznymi, które spowodowały stres żywieniowy roślin.
    b. Intensywne opady deszczu sprzyjały wypłukiwaniu gleby i zubożały ją, zwłaszcza w przypadku nawożenia nawozem mineralnym.
    c. Okresy suszy w znacznym stopniu aktywność utrudniają lub całkowicie uniemożliwiają mobilność składników odżywczych w glebie i ich transport w roślinie.

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here