Popyt na nawozy jest większy (i wcześniejszy) niż przed rokiem

większy popyt i produkcja nawozów

Grupa Azoty informuje o zwiększeniu produkcji. Popyt na nawozy jest wyższy niż przed rokiem.

Większy popyt na nawozy

Grupa Azoty, największy producent nawozów w Polsce, zwiększyła produkcję miesiąc do miesiąca oraz rok do roku. Powodem jest wyższe zapotrzebowanie na nawozy ze strony autoryzowanej sieci dystrybucji spółki. Można powiedzieć, że wiosna jest „za rogiem”, co wiąże się z większym zapotrzebowaniem na nawozy we wszystkich działach rolnictwa.

W przypadku sadownictwa, jak wiemy część producentów ograniczyła lub zrezygnowała z nawozów przez trudną sytuację finansową w ostatnich latach. W tym roku planują oni większe zakupy, co w jakimś niewielkim stopniu wpływa na opisywany popyt.

Większa sprzedaż poprawi sytuację spółki?

W lutym 2024 produkcja nawozów azotowych wzrosła ze 196 do 252 tys. ton rok do roku, a wieloskładnikowych z 37 do 57 tys. ton rok do roku. Produkcja nawozów specjalistycznych również wzrosła o 2 tys. ton (z 24 do 26 tys. ton).

Większe zamówienia, produkcja i sprzedaż to oczywiście większe przychody i zyski. Grupie Azoty zyski są potrzebne głównie z powodu słabych wyników finansowych w ubiegłym roku. Były one spowodowane rekordowymi cenami gazu, niskim popytem i czasowym wstrzymaniem produkcji.

W efekcie notowania spółki na giełdzie spadły, a w radzie nadzorczej nastąpiły zmiany kadrowe. Inwestorzy są przekonani, że wyższa produkcja i lepsza sprzedaż nawozów przyczynią się do wzrostu cen akcji przedsiębiorstwa i poprawy jego kondycji w przyszłości.

wieksza produkcja nawozow w grupie azotyźródło: www.grupaazoty.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here