Intensywne loty owocówki śliwkóweczki

owocówka śliwkóweczka

W sadach śliwowych obserwujemy masowe loty najgroźniejszego szkodnika tego gatunku – owocówki śliwkóweczki. W pułapkach feromonowych odławiane są znaczne ilości osobników dorosłych.

Od kilku dni trwają intensywne loty motyli owocówki śliwkóweczki między innymi w zagłębiu grójeckim. Na pułapkach feromonowych odławiało się nawet po kilkadziesiąt dorosłych motyli. Jest to równoznaczne z przekroczeniem progu zagrożenia. Pierwsza połowa czerwca jest zazwyczaj terminem zwalczania pierwszego pokolenia owocówki śliwkóweczki.

Podstawą do prowadzenia odpowiedniej i sprzede wszystkim skutecznej ochrony jest precyzyjne wyznaczenie terminu lotu. Niezwykle pomocne są w tym wypadku pułapki feromonowe. Można również śledzić przebieg temperatury, aby określić sumę ciepła niezbędną do wylotu motyli.

Tytułowy szkodnik jest najgroźniejszym w uprawie śliw. W niechronionym sadzie i roku dużej presji szkodnika, można stracić niemal cały plon. Owoce, w których żerują motyle tracą bowiem wartość handlową.

Niżej widzimy zdjęcie z automatycznej pułapki feromonowej, która znajduje się w zagłębiu grójeckim, w miejscowości Otaląż. Należy pamiętać, że presja szkodnika może się znacząco różnić w zależności od kwatery i regionu kraju. Wobec tego także strategia walki ze szkodnikiem musi być podejmowana w oparciu o lokalne warunki.

pułapka feromonowa

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here