Mączniak niedługo o sobie przypomni. Warto postawić na profilaktykę

mączniak lobo

Ostatnio bardzo dużo miejsca poświęcamy parchowi jabłoni. Kolejną groźną chorobą grzybową, która niedługo o sobie przypomni jest mączniak jabłoni. Warto wykonać zabiegi profilaktyczne w najbliższych dniach.

Siarka w profilaktyce mączniaka jabłoni

Z punktu widzenia wegetacji mamy obecnie dobry moment na wykonanie zabiegów profilaktycznych. Chodzi o zabezpieczanie tkanki zielonej przed mączniakiem za pomocą siarki. Obecnie doradcy zalecają zastosowanie około 7,0 – 7,5 kg siarki na hektar. Równie dobrze możemy wykonać zabieg po niedzieli. Substancja skutecznie ochroni nowe pędy przed wrastaniem grzybni.

W okresie różowego pąka zalecane są produkty mające działanie zapobiegawcze i interwencyjne, między innymi takie jak Kendo 50 EW, Cyflux 50 EW czy Talius™ Sad.

Jak widzimy na poniższej grafice, modele chorobowe przewidują w najbliższych dniach pierwsze infekcje grzyba, który jest sprawcą mączniaka jabłoni. W tym wypadku widzimy infekcję nieco powyżej umiarkowanego poziomu. Warto pamiętać, że jest to prognoza i rzeczywista infekcja może różnić się w zależności od faktycznego przebiegu pogody.

mączniak prognoza

Groźna choroba i możliwe straty w plonie

Mączniak jabłoni to groźna choroba grzybowa, powodująca problemy w sadach towarowych, takie jak obniżenie jakości owoców, pogorszenie zawiązania pąków kwiatowych czy osłabienie wigoru drzew. Sprawcą jest grzyb Podosphaera leucotricha. Aby uniknąć jej negatywnego wpływu warto skupić się na profilaktyce w kwietniu.

Wiosną grzybnia zaczyna wytwarzać zarodniki konidialne, które rozprzestrzeniają się na pędy, pąki i młode liście. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, choroba może szybko się rozwijać ze względu na zdolność grzyba do tworzenia dużej liczby zarodników. Nasilenie pierwotnego porażenia wiosną wpływa na intensywność przebiegu choroby w późniejszym okresie, co potwierdza zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Modele prognozują wystąpienie zarodników konidialnych w powietrzu od 8 kwietnia oraz infekcje na poziomie średnim do silnego od 9 kwietnia (w zależności od lokalizacji).

Porażony i zdrowy pąk na tym samym drzewku Alwy:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here