Możliwe ekstremalnie silne infekcje parcha jabłoni – aktualne zalecenia

Nadeszło prognozowane załamanie pogody. Obfite opady deszczu i długie zwilżenie liści to w drugiej połowie idealne warunki do infekcji parcha jabłoni. Modele chorobowe prognozują, że w większości lokalizacji może dojść do silnych infekcji.

W zagłębiu grójeckim deszcz pada nieprzerwanie od 6:00 rano (15.05.2023). Prognozy informują, że deszczowy będzie poniedziałek i środa. W związku z tym modele chorobowe prognozują, że w najbliżej przyszłości może dojść do silnych infekcji. Wtorek to możliwe okno pogodowe. Jak je wykorzystać?

W zależności od lokalizacji, odmiany i wieku drzew, jabłonie są w trakcie (Gala, Golden), pod koniec, lub po kwitnieniu (Idared). W tej fazie problematyczne jest wykonywanie zabiegów ochrony w ciągu dnia, a wietrzna pogoda dodatkowo utrudnia nam to zadanie.

Jeżeli w sobotę wykonany był zabieg produktem kontaktowym razem z preparatem z grupy SDHI to sad mamy zabezpieczony nawet przy opadzie powyżej 20 mm. Jeżeli natomiast stosowaliśmy kontakt i amilinopirimidyny (piremetanil lub cyprodinil) to po opadzie w środę, gdy temperatura będzie powyżej 12 stopni Celsjusza musimy wykonać zabieg interwencyjny, czyli produkt kontaktowy plus difenokonazol.

Jeżeli zabieg był wykonany przed sobotą, to we wtorek powinniśmy wykonać tak zwany „stop spray”. Dobrze użyć do tego ditianonu, a po środowym opadzie wykonać zabieg interwencyjny produktem kontaktowym z difenokonazolem.

Pamiętajmy, że w przypadku pojawienia się plam na liściach lepiej jest stosować produkty oparte na ditianonie, ponieważ lepiej chronią zawiązki.

oprac. Marcin Piesiewicz

 

infekcja parcha jabłoni

okno pogodowe

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zapoznaj się z zagrożeniami i postępuj zgodnie ze środkami ostrożności wymienionymi na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here