Parch jabłoni – aktualna sytuacja w sadach

parch jabloni

Pomimo ochłodzenia grzyb powodujący parcha jabłoni stale się rozwija. Obecnie bardzo mały odsetek zarodników workowych jest częściowo dojrzałych i nie było jeszcze infekcji.

Ochłodzenie, które dziś objęło nasz kraj spowolniło nieco rozwój zarodników grzyba Venturia ineaqualis. Niemniej, nawet notowane temperatury na poziomie od 5 do 7 stopni Celsjusza nie zatrzymują rozwoju grzyba, a dokładnie zarodników workowych, których dojrzałość jest konieczna do wystąpienia infekcji pierwotnych.

Na podstawie badań przeprowadzonych w rejonie Skierniewic, zaledwie 5% zarodników jest obecnie dojrzałych. Do tej pory nie było jeszcze pierwszych wysiewów pierwotnych. Jeżeli nastąpi ocieplenie, to w tym tygodniu może dojść do pierwszych wysiewów. Warto dodać, że w innych rejonach kraju sytuacja może się nieco różnić.

Jak wiadomo, patogen znacznie szybciej rozwija się w temperaturach od 16 do 23 stopni Celsjusza. Mimo to również w takich temperaturach jak dziś patogen może się rozwijać.

W związku z tym aktualnie występowała konieczność miedziowego zabiegu profilaktycznego przeciwko parchowi mimo że tkanki zielonej jest bardzo mało. Podczas długotrwałych opadów do wnętrza pękających pąków razem z wodą i zarodnikami workowymi będzie się dostawać również miedź, która zahamuje rozwój grzyba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here