Eksport jabłek do USA już w tym sezonie? Amerykanie przyjadą na kontrolę

Jak poinformował PIORiN, w związku z możliwością finalizacji procedury analizy ryzyka (PRA) wspólnotowego wniosku 8 krajów członkowskich, w tym Polski, zainteresowanych eksportem świeżych jabłek i gruszek do USA, w ramach toczącej się procedury w tym sezonie wegetacyjnym planowana jest w Polsce wizyta inspektorów służby ochrony roślin APHIS (Animal and Plant Health Service). Efektem kontroli amerykańskich ekspertów może być zakończenie wskazanej procedury i w konsekwencji dopuszczenie eksportu powyżej wskazanych owoców pochodzących ze zbiorów 2017 r.

Przekazane przez APHIS warunki eksportu wymagają dwukrotnej kontroli miejsc produkcji (sadów) – pierwsza powinna być przeprowadzona zaraz po kwitnieniu (do końca maja), druga – dwa do trzech tygodni przed zbiorem. Przeprowadzane przez inspektorów PIORiN kontrole odbywają się na koszt producenta. Jednym z wymogów eksportowych USA dla pakowalni/przechowalni jest również zapewnienie higieny żywności zgodnymi z zasadami HACCP.
 
Szczegółowe wymagania dotyczące zasad eksportu będą wkrótce dostępne w Wojewódzkich Inspektoratach Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz na stronie internetowej PIORiN.
 
Zgodnie z wymaganiami APHIS, rejestracja sadów/miejsc produkcji powinna mieć miejsce do 31 maja każdego roku, natomiast rejestracja przechowalni/pakowalni do 1 sierpnia. W związku z powyższym PIORiN prosi zainteresowanych sadowników o niezwłoczne zgłaszanie chęci eksportu jabłek i gruszek do USA do Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Roślin i Nasiennictwa (dane adresowe dostępne na stronie PIORiN). W chwili obecnej zgłoszenia te należy uznać jako wstępne (deklaracja ze strony zainteresowanych podmiotów o chęci zapoznania się z warunkami eksportu oraz wolę ich przestrzegania), do czasu zapoznania się ze szczegółowymi wymaganiami fitosanitarnymi.

Źródło: PIORiN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here