W tym sezonie sprzedaliśmy więcej jabłek do Holandii. Nie bez przyczyny

Red Jonaprince

Mniejsze zbiory i zapasy jabłek w Holandii sprawiają, że do najprawdopodobniej tuż przed rozpoczęciem nowego sezonu zabraknie tam krajowych jabłek.

Rynek nie znosi próżni, także w przypadku jabłek

Zapasy jabłek w Holandii na dzień 1 marca były o 26% niższe niż przed rokiem. W związku z powyższym tamtejsi handlowcy są przekonani, że przy obecnym tempie sprzedaży krajowe zapasy jabłek wyczerpią się jeszcze w czerwcu. Już w maju najprawdopodobniej zabraknie Elstara.

Patrząc na dane o wymianie handlowej, można powiedzieć, że tamtejsi przedsiębiorcy z branży „wyczuli pismo nosem”. Sprowadzili oni z Polski znacznie więcej jabłek deserowych niż w ubiegłym sezonie. Oficjalnie od września do stycznia sprzedaliśmy do Holandii 14,5 tysiąca ton jabłek deserowych (dane GUS).

Nie trudno się domyślić, że niedobory krajowych owoców na rynku będą uzupełniane między innymi jabłkami z Polski. Niewykluczone, że Holendrzy również reeksportują nasze owoce.

Ceny jabłek w Holandii

Tamtejsi handlowcy zachęcają sadowników do sprzedaży, ponieważ ogólna jakość jabłek w komorach chłodniczych szybko spada. Ceny, nawet przy wysokich kosztach produkcji są satysfakcjonujące. Dobrej jakości Elstara można dziś sprzedaż po 5,15 – 5,58 zł/kg (1,20 – 1,30 eur/kg).

Atrakcyjne z punktu widzenia producentów są także ceny gruszek. Niesortowana Konferencja 1 klasy kosztuje od 3,86 do 5,00 zł/kg (0,90 – 1,15 eur/kg). Biorąc pod uwagę popyt na gruszki z całej Europy, sadownicy i eksporterzy spodziewają się kolejnych wzrostów w niedalekiej przyszłości.

źródło: www.agf.nl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here