Jak wybrać parasol ogrodowy? Jak dopasować go do mebli wypoczynkowych?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Parasol ogrodowy

Wczesna wiosna to idealny moment, by rozpocząć sezon tarasowy i spędzać więcej czasu na świeżym powietrzu. Wspaniale jest móc się zrelaksować we własnym ogrodzie w otoczeniu bujnych roślin, wypić kawę na tarasie czy po prostu wyciągnąć się na hamaku. Co zrobić, by jeszcze bardziej umilić sobie ten czas? Koniecznie zainwestować w parasol ogrodowy, dzięki któremu nawet ostre słońce i ulewne deszcze nie zakłócą odpoczynku domowników. Czym kierować się przy wyborze? Jak dopasować parasol ogrodowy do mebli tarasowych i reszty wyposażenia?

Parasol ogrodowy

Dlaczego warto kupić parasol?

Przede wszystkim z uwagi na zdrowie – parasol ogrodowy blokuje szkodliwe promienie UV lepiej niż przeciętny filtr przeciwsłoneczny, a ponadto potrafi obniżyć temperaturę o 10 stopni. Taka ochrona zapewnia cień i schronienie w gorące dni.

Parasol ogrodowy może osłaniać stół tarasowy przed nadmiernym nasłonecznieniem czy pomóc stworzyć bezpieczną bazę dla dzieci podczas upałów. A jeśli wybierze się model z wodoodpornej tkaniny, parasol będzie chronić też przed ulewnym deszczem.

Parasol ogrodowy

Cechy dobrego parasola ogrodowego

Odpowiednio dobrany parasol to klucz do udanego wypoczynku w ogrodzie niezależnie od pogody. Jakie cechy powinien mieć?

Aby produkt należycie spełniał swoją funkcję, warto zwrócić uwagę na:

  • wielkość i kształt – żeby odpowiednio zacienić strefę relaksu, trzeba kupić parasol większy niż stół lub wyznaczone miejsce do siedzenia. Przyjmuje się, że do stolika dla 2-4 osób odpowiedni będzie parasol o średnicy 200-250 cm, a do stołu dla 4-6 osób parasol o wielkości 300-350 cm;
  • rodzaj tkaniny – materiał powinien być lekki i wytrzymały, a jednocześnie odporny na plamy i wodę. Choć naturalne tkaniny są piękne i szlachetne, to niekoniecznie sprawdzą się na zewnątrz w zmiennych warunkach pogodowych. Lepiej postawić na poliester o wysokiej gramaturze, która zapewni odpowiednią trwałość i długo nie straci nasycenia barw. Tkaniny parasoli są często oznaczone klasami od 1 do 4 – im wyższa klasa, tym większa trwałość koloru;
  • możliwość regulacji – funkcje, takie jak mechanizmy rotacyjne czy możliwość nachylenia wpływają na wygodę użytkowania. Dobrze więc, kiedy parasol ogrodowy można ustawić pod kątem, aby ochronić się przed promieniami słonecznymi padającymi z określonego kierunku. Na szczególną uwagę zasługują modele z systemem T1 lub T2. Ten pierwszy umożliwia pochylenie czaszy w jednej płaszczyźnie, a drugi w dwóch płaszczyznach. To idealne rozwiązanie, kiedy korzysta się z tarasu zarówno wczesnym rankiem, jak i późnym wieczorem, gdy słońce jest nisko na niebie;
  • sposób rozkładania – parasol rozkładany ręcznie czy może automatycznie, za pomocą jednego przycisku? Wszystko zależy od preferencji użytkowników;
  • dopasowanie do panujących warunków – wiatr to największy wróg parasoli. Jeśli w ogrodzie jest wyjątkowo wietrznie, bo wokół brakuje drzew i budynków, które stanowiłyby osłonę, to lepiej wybrać model z ciężką podstawą i stelażem odpornym na wiatr. Prym w tej kategorii wiodą stalowe konstrukcje. Bazę kupuje się zazwyczaj oddzielnie – warto zainwestować w tę najbardziej stabilną.

Parasol ogrodowy z góry

Jak dopasować parasol ogrodowy do mebli wypoczynkowych?

W sklepach są dostępne 3 główne kształty parasoli: okrągłe, kwadratowe i prostokątne. Jaki wariant wybrać? Najlepiej dopasować go do mebli wypoczynkowych.

Jeśli na tarasie stoi stół, upragniony efekt wizualny zapewni okrągły model – zwłaszcza jeśli stolik posiada na środku otwór na parasol. Należy pamiętać, aby średnica była odpowiednio większa od stołu. Okrągły model zapewni również cień podczas relaksu na leżaku czy hamaku.

Kwadratowe i prostokątne parasole świetnie nadają się na tarasy i balkony o tym samym kształcie. Nie tylko stworzą wrażenie harmonijnego dopasowania do przestrzeni, ale też zapewnią więcej cienia. Dla porównania: okrągły parasol o przekątnej 3 m zacieni ok. 7 m2, podczas gdy kwadratowy o wymiarach 3 m x 3 m aż 9. Prostokątny model pozwoli zadbać o odpowiednie zacienienie strefy relaksu, na którą składają się meble ogrodowe ustawione obok siebie, np. sofa modułowa czy komplet mebli wypoczynkowych.

Z kolei na bardzo dużych tarasach lepiej niż tradycyjne parasole sprawdzą się żagle przeciwsłoneczne. To też doskonały wybór, gdy chce się stworzyć przyjazną, zacienioną przestrzeń do zabawy dla dzieci. Taki żagiel, dzięki zastosowaniu materiału hydrofobowego, stanowi również skuteczną ochronę przed deszczem. W zależności od potrzeb można montować go pionowo, poziomo lub w nachyleniu.

Parasol ogrodowy

Parasol to obowiązkowy dodatek na taras i do ogrodu, szczególnie jeśli chce się odpoczywać na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Przy wyborze warto zwrócić uwagę na kształt i wielkość. Wybrany model nie powinien być ani za duży, ani za mały w stosunku do tarasu i stojących na nim mebli. Jeśli w ogrodzie znajduje się stół, to jego średnica będzie głównym wyznacznikiem przy wyborze rozmiaru parasola – w tym przypadku najlepiej sprawdzi się okrągły model. Z kolei prostokątny czy kwadratowy wariant idealnie nadaje się do umieszczenia przy zestawie mebli ogrodowych, nad leżakiem, grillem czy huśtawką.

Artykuł sponsorowany Leroy Merlin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here