Na rozpoczynającym się jutro Spotkaniu Sadowniczym Sandomierz 2017 odbędzie się spotkanie poświęcone problemom funkcjonowania Grupy Producenckiej Owoc Sandomierski. Zorganizowała je grupa inicjatywna, której informację-zaproszenie publikujemy poniżej.
Informacja – zaproszenie
Jesteśmy członkami, udziałowcami Grupy Producenckiej Owoc Sandomierski Sp. z o.o. Grupa, do której przystąpiliśmy, i w której pokładaliśmy nadzieje na sprzedaż produkowanych w naszych sadach owoców, jest w przede dniu upadku. My, producenci zostaliśmy oszukani, pozbawieni zapłaty za dostarczone owoce i nad grupą wisi niebezpieczeństwo likwidacji.
Korzystając z możliwości spotkania i porozmawiania o naszych problemach podczas 26 Spotkania Sadowniczego w Sandomierzu chcielibyśmy 25 stycznia 2017 roku około godziny 16.00 podsumować obecny stan wiedzy i informacji o sytuacji Owocu Sandomierskiego Sp. z o.o.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych losem Owocu Sandomierskiego Sp. z o.o. Z naszej strony przedstawimy bieżący stan naszych rozmów z zarządem i restrukturyzatorem spółki oraz informację mecenasa Grzegorza Rogusza prowadzącego sprawy wielu poszkodowanych przez owoc sandomierski sadowników.
Zapraszamy osoby zainteresowane losem największej w rejonie Sandomierza grupy producenckiej. Niniejsze zaproszenie skierowane będzie do Agencji Rynku Rolnego, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, świętokrzyskich parlamentarzystów, powiatowych i wojewódzkich władz samorządowych, przedstawicieli mediów oraz instytucji związanych z rolnictwem. Liczymy na głos instytucji odpowiedzialnych za nadzór nad grupami producenckimi. Zapraszamy też organy spółki Owoc Sandomierski, aby na forum publicznym wyjaśniły przyczyny problemów oraz dalsze plany działania grupy.
Wszystkich zainteresowanych wystąpieniem na naszym spotkaniu prosimy o kontakt telefoniczny z Tomaszem Olszewskim, telefon 504 751 236.
Wobec informacji o ponad 62 mln zobowiązań grupy, w naszej opinii Owoc Sandomierski jest bliski upadku. Pierwotną przyczyną tego jest niewłaściwe i nieumiejętne kierowanie spółką. Obecne ustanowione postępowanie sanacyjne zostało uruchomione na podstawie oświadczeń członków zarządu, które nie mają pokrycia w dokumentach, a jego celem jest w majestacie prawa dalsze uszczuplanie majątku spółki oraz prowadzenie polityki niepłacenia za dostarczone grupie owoce. Część wierzycieli spółki złożyła w sądzie wniosek o umorzenie z urzędu postępowania sanacyjnego ponieważ zostało ono otwarte na bazie nierzetelnych przesłanek. Obecnie w sądach toczy się kilkadziesiąt spraw przeciwko Owocowi Sandomierskiemu – o zapłatę. Prokuratura Rejonowa w Sandomierzu nadzoruje postępowanie, wskutek złożonego przez wierzycieli zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstw na szkodę spółki w związku z informacjami o wyprzedaży majątku spółki po zaniżonych cenach.
Oczekujemy działań i propozycji rozwiązania trudnej sytuacji spółki, tak żeby możliwe było uzyskanie płatności za dostarczone owoce i był zapewniony dalszy byt tak potrzebnej w organizacji handlu grupy producenckiej. Naszym wspólnym obowiązkiem jest ratowanie majątku ponad 100 mln zł zainwestowanych w to przedsięwzięcie przez sadowników, a także dzięki dofinansowaniu na tworzenie grup producenckich.
Obawiamy się, że sytuacja grupy producenckiej Owoc Sandomierski nie jest odosobniona i jej upadek może wręcz wywołać efekt domina w postaci upadku innych podobnie zarządzanych grup.
Sandomierz, 23 stycznia 2017 r.
Grupa inicjatywna spotkania: Tomasz Olszewski, Bogusław Mazur, Grzegorz Marzec, Paweł Komorowski, Mariusz Smardz