Bronisze 16.03.2023 – wyższe ceny za jabłka wysokiej jakości z komór z KA

Red Jonaprince

 „Kontrola” i  „zwykła chłodnia”. W zależności od obiektu i jakości, ceny jabłek na rynku w Broniszach coraz wyraźniej utrwalają się na dwóch różnych poziomach. 

Połowa marca to czas, gdy jakość jabłek z chłodni ze standardową atmosferą wyraźnie odbiega od jakości jabłek z komór z kontrolowaną atmosferą. Doskonale zdają sobie z tego sprawę także kupujący. W związku z tym notujemy coraz bardziej wyraźną różnicę w cenie w zasadzie wszystkich odmian.

Wtorek, środa i czwartek są ocenianie przez sprzedających na rynku w Broniszach sadowników pozytywnie. Na rynku było wyraźnie więcej kupujących. Nieco wyższe temperatury powietrza to więcej klientów na wszelakich targowiskach. Kolokwialnie mówi się, że zwiększa się sprzedaż owoców „na ulicy”.

Zatem jabłka dobrej jakości ze „zwykłej chłodni” są sprzedawane najczęściej po 20 zł za skrzynkę (1,33 zł/kg). Kilka złotych więcej kosztuje skrzynka Ligola, którego jest wyraźnie mniej także na rynkach hurtowych. Natomiast owoce z kontrolowanej atmosfery to 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg) lub nieco mniej. W tym wypadku również najszybciej można sprzedaż Ligola, także o nieco mniejszej średnicy.

Tradycyjnie, najwyższe stawki dotyczą Lobo i Corltanda. W zależności od jakości, sadownicy sprzedadzą odmiany te od 35 do 40 zł za skrzynkę (2,33 – 2,66 zł/kg). Gruszki odmiany Konferencja to stawki od 90 do 120 zł za skrzynkę (4,50 – 6,00 zł/kg). Przy takich cenach nabywców znajdują również owoce znacznie niższej jakości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here