Znaczenie Idareda w handlu i eksporcie niewątpliwie znacząco zmalało na przestrzeni ostatniej dekady. Jakie są obecnie aktualne ceny tej odmiany?
Aktualne ceny Idareda i Glostera – 06.03.2024
Duża produkcja jabłek w Polsce oraz ograniczone możliwości eksportowe sprawiają, że niegdyś dominujące odmiany, takie jak Idared i Gloster, mają dziś drugorzędne znaczenie w handlu. W cennikach ich ceny są od kilku sezonów najniższe.
Dziś za Idareda otrzymamy 1,30 zł/kg (powyżej 70 mm) i 1,00 zł (65 – 70 mm). Większość kupujących oferuje właśnie takie stawki. Średnia cena partii po sortowaniu często równa się cenie suchego przemysłu. Gloster powyżej 70 mm jest o 10 groszy na kilogramie tańszy.
Warto dodać, że odmiany te nie zawsze są kupowane przez poszczególne podmioty w trybie ciągłym, a okresowo, jedynie pod konkretne zamówienia. Jako obietnicę poprawy cen i popytu na tytułowe odmiany uważa się otwarcie rynku białoruskiego od 1 kwietnia do 31 lipca.
Gdzie dziś trafia Idared?
Odmiana eksportowana jest obecnie głównie na rynki Kazachstanu i Rumunii. Następnie w mniejszych ilościach na Węgry i do krajów bałtyckich. Gdy jest taka możliwość, również na Białoruś. Słowem wysyłana jest przede wszystkim na najtańsze rynki. Oczywiście Idared stale sprzedawany jest na krajowym rynku, także przez markety.
Sadzić czy karczować?
Opinie sadowników bywają skrajne także w tym wypadku. Jedni uważają, że o Idaredzie należy zapomnieć i skreślić go ze względu na nowe, smaczne sporty Gali i innych odmian oraz zmieniające się wymagania konsumentów. Inni są ostrożnymi optymistami. Także część eksporterów uważa, że odmiana może być ciekawą alternatywą w handlu, zwłaszcza pod koniec sezonu.
Kiedyś to było…
10 lat temu, gdy eksport jabłek z Polski przekroczył milion ton w sezonie, większość stanowił Idared, nazywany później „panem Idaredem”. Dominował w strukturze eksportu, głównie do Rosji. Pomimo dyskusyjnych walorów smakowych, odmiana świetnie znosiła trudny i długi transport, nawet do najdalszych zakątków Syberii. Dodatkowo, była ceniona przez producentów za raczej prostą produkcję, obfite owocowanie i niewielką podatność na choroby (z wyjątkiem mączniaka jabłoni).