Pół roku bez zmian. Czyli jak markety kupują jabłka deserowe

Ceny za jakie grupy i sortownie sprzedają jabłka marketom nie zmieniają się od 6 miesięcy. Możemy zadać pytanie retoryczne. Kto ponosi koszty przechowania i większego odsetka odsortu?

Gala i Golden

Koszty i ceny dla odmian Gala i Golden na początku sezonu były nieco wyższe, jednak później ustabilizowały się. Od początku sezonu markety kupują obie odmiany średnio po 3,20 zł za kilogram. 

Gdybyśmy na poniższy wykres nałożyli koszty przechowania, zobaczylibyśmy delikatny trend wzrostowy. Natomiast jak widzimy, przez dłuższy czas wahania cenowe są niewielkie, a wykres będzie zbliżony do poziomej linii prostej…

wykres ceny jabłek

 

Odmiany, które nie trafiają na eksport

Dla popularnych odmian, takich jak Szampion, Ligol, Idared czy Jonagored, średnie ceny od września nie przekraczają 3,00 zł za kilogram. Na wykresie dla tych odmian widoczne są naprzemiennie wzrosty i spadki cen oferowanych przez największe sieci marketów. W tej grupie odmian zależność dostawców od polityki zakupowej marketów zdecydowanie jest największa. 

wykres ceny jabłek

Dane zbierane przez ministerstwo rolnictwa można poniekąd traktować jako przejawy przewagi kontraktowej największych sieci. Gdyby ceny rosły (tak jak koszty przechowania), oznaczałoby to uwzględnienie interesów drugiej strony transakcji (równie ważnej) – sadowników i grup. 

Z kolei przedstawiciele marketów argumentują stawki dostatkiem ofert sprzedaży. Jest ich na rynku więcej niż potencjalnych nabywców jabłek. Dzięki temu ceny nie rosną, a sieci marketów mogą dosłownie przebierać w ofertach i dostawcach.

Źródło: Zintegrowany System Rolniczej Informacji Rynkowej Ministerstwa Rolnictwa

1 KOMENTARZ

  1. Zawsze można sprzedawać we własnym zakresie. No, ale wtedy trzeba postawić na jakość. Jakby próbowali sprzedawać to co w marketach, to po miesiącu poszliby z torbami. 50% to odpad.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here