Ceny jabłek po sortowaniu – wzrosty w Polsce, spadki w Niemczech

jabłka tacka

Wzrosły ceny polskich jabłek przed i po sortowaniu. Potwierdzenie znajdziemy między innymi w raporcie Komisji Europejskiej. Niestety, do europejskiej czołówki ciągle nam daleko…

Analitycy DG Agri opublikowali właśnie najnowszy raport dotyczący rynku jabłek w Unii Europejskiej. W aktualnym zestawieniu widzimy wzrost cen w Polsce do 49 euro za 100 kg. W złotówkach będzie to 229 zł, czyli 2,29 zł/kg. Tyle wynosi średnia cena kilograma wysortowanych jabłek w Polsce.

O ile w minionych miesiącach przeciętny sadownik w Polsce nie odczuwał symbolicznych wzrostów, o jakich informowaliśmy, to obecnie jest nieco inaczej. Ceny jabłek na sortowanie, chociaż nadal nie dające godziwych zysków, rosną. Zapomnieliśmy już o ofertach rzędu 0,80 zł/kg. Dziś popularne odmiany są przeważnie o 0,30 – 0,40 zł na kilogramie droższe.

Jak prezentujemy się na tle pozostałych producentów jabłek w Unii Europejskiej? Najwyższe ceny za wysortowane jabłka dotyczą Francji (5,93 zł/kg), Portugalii (4,53 zł/kg) i Austrii (4,34 zł/kg). Niestety, nawet pomimo nieznacznej poprawy na krajowym rynku nasze jabłka nadal są najtańsze we Wspólnocie (2,29 zł/kg), nieco droższe są jabłka w Belgii (2,38 zł/kg). Zaskakująco niskie ceny dotyczą natomiast Niemiec (2,57 zł/kg). Niestety nie znamy dokładnych przyczyn ostatnich spadków u naszych zachodnich sąsiadów.

 

ceny pl

źródło: www.agriculture.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here