Gruszki deserowe i przemysłowe w cenie

zbiory Konferencji

Ten sezon charakteryzuje się dobrymi cenami gruszek. Konferencję sprzedamy na sortowanie za 3,00 zł i więcej za kilogram. Wyraźnie zdrożały także gruszki przemysłowe. Jak obecnie kształtuje się rynek?

Uprawa gruszek w naszym kraju staje się coraz popularniejsza. Nierzadko jest alternatywą dla produkcji jabłek. Najpopularniejszą odmianą bez wątpienia jest Konferencja. Za owoce od powyżej 60 milimetrów średnicy producenci otrzymują po sortowaniu od 3,00 do 3,20 zł za kilogram. Mniejsze kalibry są różnie rozliczane w zależności od podmiotu. Jedni kupują od 55 inni od 50 milimetrów. Niemniej ceny za takie drobniejsze sorty wahają się od 1,40 do 1,70 zł za kilogram. Notujemy stały, duży popyt ze strony kupujących.

Nieco niższe są ceny skupu Lukasówki. Za owoce od 70 do 90 mm sadownicy najczęściej otrzymają około 2,00 zł za kilogram. Firma z którą rozmawialiśmy oferuje ponadto za gruszki 65/70 – 1,80 zł/kg; 60/65 – 1,60 zł/kg. W przypadku tej odmiany to rynek hurtowy jest zdecydowanie lepszym kanałem zbytu.

Nie inaczej jest na rynkach hurtowych. Popyt i podaż są stabilne, a sprzedaż przebiega płynnie. Najwyższej jakości Konferencja kosztuje maksymalnie 80 zł za 20 kilogramową skrzynkę. Daje to 4,00 zł/kg. Podobnie jak w przypadku zakupów na sortowanie również na rynkach hurtowych Lukasówka jest nieco tańsza. W tym wypadku skrzynkę można sprzedać maksymalnie za 70 zł, czyli 3,50 zł/kg.

Znacznie zdrożały także gruszki przemysłowe. Dziś kupujący oferują 0,70 zł za kilogram podczas gdy w połowie września ceny wahały się od 0,30 do 0,40 zł/kg. Mamy zatem do czynienia ze 100% wzrostem. Co ciekawe grupy producenckie oferują za przemysłowe gruszki nierzadko zaledwie 0,25 zł/kg. W takim przypadku marża sięga 200%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here