Ile ton jabłek zbierze południowa półkula?

Jabłka odmiana Gala

Prognozy zbiorów jabłek dla południowej półkuli stanowią zawsze pewien kontekst w rozważaniach na temat handlu w drugiej połowie sezonu przechowalniczego.

W tym roku trudno było znaleźć w sieci informacje dotyczące szacunków mimo że Argentyna i Chile rozpoczęły już zbiory pierwszych odmian – głównie Gali.

Okazuje się, że zbiory na południowej półkuli będą niemal identyczne jak w poprzednim roku. Według WAPA nastąpi spadek plonowania jedynie o 1%. Ogółem zebranych będzie 5 003 000 ton jabłek.

Spadki plonowania wystąpią w Australii i Chile. W Australii jabłek będzie mnie o 11 %, czyli 255 00 ton. W Chile natomiast o 8 %, czyli 1 540 000 ton.

O 5% wzrosną zbiory w Brazylii i wyniosą 1 150 000 ton. W Nowej Zelandii jabłek będzie więcej o 6%, czyli 586 000 ton. W Południowej Afryce także wzrost o 5%, co da 922 000 ton.

Jeśli chodzi o Argentynę, plonowanie będzie bez zmian. Zbiór ma wynieść 550 000 ton.

Czytaj także: Koronawirus, a koncentrat jabłkowy

Karol Pajewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię