Koniec sezonu w Serbii – ceny spadają

Nowy Sad: Zbiór jabłek dobiega końca, a według ekspertów i Zorana Keserovica z Wydziału Rolnictwa w Nowym Sadzie, Serbia będzie miała w tym roku od pięciu do dziesięciu procent mniejszą produkcję niż w 2018 roku.

Według ekspertów byłoby to w sumie około 420 000 ton wysokiej jakości jabłek, pomimo problemów, które towarzyszyły produkcji jabłek na początku roku, takich jak przymrozki na obszarach nizinnych.

Sadownicy zwracają uwagę na problem ceny zakupu jabłek, które spadły z 40 do 30 dinarów za kilogram, (czyli ze 1,40 do 1,09 zł/kg). Mówią, że aby przezwyciężyć ten problem, konieczne jest znalezienie nowych rynków zbytu dla tych owoców.

W celu poprawy eksportu do Rosji i na niektóre nowe rynki, w Belgradzie zorganizowano dwudniową konferencję na temat agrobiznesu Serbia – Rosja.

Według ministra rolnictwa Serbia wyeksportowała towary do Federacji Rosyjskiej o wartości 280 milionów dolarów, podczas gdy import z tego kraju do Serbii wyniósł 70 milionów dolarów, dodając, że eksport wzrósł o osiem procent w ciągu ostatniego roku.

Karol Pajewski
Źródło: www.dnevnik.rs

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz treść komentarza
Wpisz swoje imię