Unijne sankcje przeciw Rosji mają „furtki”. Dlatego importujemy nawozy i warzywa 

import nawozów i warzyw z rosji

Polscy rolnicy protestują przeciwko masowemu importowi płodów rolnych z Ukrainy. Z kolei łotewscy żądają całkowitego zakazu importu żywności z Rosji.  

Import warzyw i nawozów z Rosji ma się dobrze

Polscy rolnicy często oburzają się na importowane z Rosji i Białorusi ogórki czy pomidory. Pomimo sankcji, do Polski trafiają także nawozy, w tym duże ilości rosyjskiego mocznika. Tylko w 2023 sprowadziliśmy z Rosji ponad pół miliona ton nawozów.

Darmowy numer TMJ - baner corner

Nie jest to wina Rosjan i Białorusinów, że chcą swoje produkty sprzedać i na nich zarobić, lecz Brukseli, która dopuściła takie furtki w unijnych sankcjach. Okazuje się, że żywność i nawozy są jednymi z nielicznych wyjątków w sankcjach nałożonych na Rosję po agresji na Ukrainę w lutym 2020 roku.

Łotewscy rolnicy nie chcą żywności z Rosji

5 lutego łotewscy rolnicy protestowali między innymi przeciwko importowi produktów spożywczych z Rosji i Białorusi. Ciągniki zgromadziły się w 16 miastach na terenie całego kraju. Rolnicy domagają się kategorycznego zakazu importu, a prezydent Łotwy zamierza go poprzeć ze względów politycznych i gospodarczych.

Albo handlujemy, albo się blokujemy!

Podobna sytuacja dotyczy polskiego rolnictwa. Producenci niepokoją się widokiem rosyjskich ogórków na rynku w Broniszach, nie mogąc równocześnie eksportować na wschód jabłek czy kapusty pekińskiej, które przed dekadą były naszymi eksportowymi hitami. 

Warto dodać, że naszych owoców i warzyw dotyczą formalnie dwa embarga. Pierwsze to ogólne ograniczenia rosyjskie na produkty unijne. Drugie embargo zostało nałożone wyłącznie na polskie owoce, warzywa, mięso i nabiał. 

Wśród rolników coraz częściej spotykamy się z opiniami, że wymiana handlowa powinna przebiegać na identycznych zasadach. Albo ze wschodem swobodnie handlujemy, albo wzajemnie się blokujemy. Dziś wymiana handlowa jest asymetryczna, a więc niesprawiedliwa.

źródło: www.kyivindependent.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here