Rosną ceny i popyt na mrożone maliny

maliny

Nie słabnie globalny popyt na mrożone maliny. Mniejsze zapasy mrożonek notuje się zarówno w USA i w Europie. Serbskie mroźnie oczekują nawet 3,00 € za kilogram.

Nie słabnie globalny popyt na mrożone maliny. O trendzie pisaliśmy również wiosną, gdy w Serbii kończyły się zapasy mrożonek z ubiegłego sezonu, a ceny wzrastały. Nie bez znaczenia była wówczas pierwsza fala pandemii i zmiana preferencji konsumentów. W przypadku Serbii równie istotny jest spadek areału upraw i mniejsze plonowanie w 2019 roku. W związku z tym obecnie popyt po raz kolejny przyczynia się do znaczących wzrostów cen.

Z danych amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa dowiadujemy się, że zapasy mrożonek w USA na dzień 30 września są aż o 11% niższe w stosunku do ostatniego dnia sierpnia i o 12% niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Tak samo jest w Serbii. Mniejsze zapasy i płynna sprzedaż wpływają na wzrost cen.

Z obserwacji serbskich przetwórców i analityków, zwiększony popyt jest notowany głównie ze strony rozwiniętych krajów Europy Zachodniej.

Najwyższe obserwowane ceny wywoławcze za klasę ekstra wynoszą 3,00 €/kg (13,40 zł/kg). Realnie w zależności od jakości mrożone maliny kosztują na europejskim rynku od 2,40 do 2,80 €/kg (10,72 do 12,50 zł/kg).

Niezwykle ciekawie wygląda sytuacja w przypadku serbskich mroźni. Otóż tamtejszy rząd wydłużył przedsiębiorstwom terminy spłaty kredytów z powodu pandemii. Zatem mniejsze firmy wstrzymują się ze sprzedażą mrożonek. Dlatego wiele mroźni z Polski spieszyło się ze sprzedażą w obawie przed rozpoczęciem sprzedaży malin najwyższej jakości przez Serbów i możliwymi spadkami cen za nasze mrożonki nieco niższej jakości.

Źródło: novosti.rs / USDA – National Agricultural Statistics Service   

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here