Wizy dla Ukraińców – odpowiedź Ambasady RP w Kijowie

pracownicy sezonowi
Związek Sadowników RP zwraca uwagę, że w ostatnich dniach kwietnia br. ukazała się w mediach informacja, iż udało się wypracować mechanizm, który pozwolił na podjęcie pracy w Polsce, a tym samym uzyskanie stosownych dokumentów umożliwiających wjazd na teren naszego kraju pracownikom sezonowym.

Niestety, Związek wciąż otrzymuje wiele sygnałów z różnych regionów sadowniczych, iż nadal występują poważne utrudnienia w zatrudnieniu pracowników z za wschodniej granicy. Głównym tego powodem są problemy z uzyskaniem wizy.

W związku z tym wystosował do Ambasady RP w Kijowie pismo, w którym prosił
o wyjaśnienie następujących kwestii:
– jak aktualnie wygląda procedura wizowa;
– jaki jest czas oczekiwania na otrzymanie wizy od momentu złożenia wniosku;
– jaka jest dzienna ilość wydawanych wiz;
– czym mogą być spowodowane ograniczenia w możliwości uzyskiwania wiz przez obywateli Ukrainy.
 

Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Kijowie poinformowała w odpowiedzi, że od 4 maja br. urzędy konsularne na Ukrainie częściowo wznowiły wydawanie wiz. Obecnie przyjmowane wyłącznie wnioski wizowe o wizę w celu wykonywania pracy w rolnictwie, sadownictwie, ogrodnictwie oraz w transporcie międzynarodowym. 

Od 30 kwietnia br. istnieje możliwość rejestracji na złożenie wniosku wizowego w systemie e-konsulat dla osób posiadających dokumenty do pracy w ww. sektorach gospodarki. 

Ponadto, dzięki staraniom Ambasady RP w Kijowie, udało się częściowo przywrócić działalność Punktów Przyjmowania Wniosków Wizowych oraz uruchomić przyjmowanie wniosków wizowych w tzw. „trybie korespondencyjnym”.

Dokładny opis tej procedury na stronie: 
https://www.vfselobal.com/poland/ukraine/Polish/how-to-applv.html 

Ambasada przypomina jednak, że zgodnie z decyzją Gabinetu Ministrów na terytorium Ukrainy do 22 maja br. utrzymano reżim sytuacji nadzwyczajnej. Co za tym idzie, wciąż obowiązuje szereg ograniczeń związanych z kwarantanną (m.in. w funkcjonowaniu transportu publicznego czy też podmiotów obsługujących klientów). Z pewnością utrudniają one chętnym złożenie wniosku wizowego. 

W sprawie informacji dotyczącej ilości wydawanych wiz na Ukrainie oraz czasu rozpatrywania wniosku, uprzejmie prosi zwracać się bezpośrednio do Biura Rzecznika Prasowego MSZ. 

Źródło: Związek Sadowników RP

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here