Bronisze: Psucie rynku ofertą Ligola i Szampiona

bronisze

Na rynkach hurtowych sadownicy oferują coraz większe partie odmiany Gala. Niestety, zbyt wczesny handel Ligolem czy Szampionem jest obecnie standardem.

Ceny transakcyjne za przeróżne sporty Gali wynoszą najczęściej około 30 zł za skrzynkę (2,00 zł/kg). Oferta Gali rośnie najszybciej z powodu zbiorów, które miejscami są już w pełni. O ile do walorów smakowych Gali 12 września nie można mieć większych zastrzeżeń to inaczej jest w przypadku Szampiona i Ligola, którym do dojrzałości jeszcze nieco brakuje.

Niestety, oferta tych odmian jest obecnie dosyć duża. Sadownicy, którzy je teraz oferują po raz kolejny szkodzą samym sobie i całej branży. Detaliści, którzy zdecydują się na zakup pierwszych partii po zrażeniu konsumentów nieodpowiednim smakiem przez jakiś czas rezygnują z zakupu wspomnianych odmian. Obecnie przeciętna cena transakcyjna Ligola i Szampiona to około 25 zł (1,66 zł/kg).

Najwyższe ceny osiągają Piros i Celesta. Nabywcy muszą zapłacić ponad 40 zł za skrzynkę jabłek najwyższej jakości (ponad 2,66 zł/kg). Nieco tańszy jest Delikates i Paulared. W tym przypadku przeciętne ceny transakcyjne za jabłka wysokiej jakości wynoszą od 35 do 40 zł za 15-kilogramową skrzynkę (2,33 – 2,66 zł/kg).

Stabilne są ceny wysokiej jakości Konferencji. Producenci sprzedają owoce najwyższej jakości po 4,00 zł/kg i więcej. W ostatnim czasie wyraźnie wzrosły także ceny Klapsy, które są porównywalne do podanych wyżej stawek za Konferencję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here