Ceny jabłek: wysortowane w górę, na sortowanie w dół

Red Jonaprince

Najnowsze dane Komisji Europejskiej o rynku jabłek ukazują po raz kolejny nieznaczne wzrosty cen w Polsce. Dane dotyczą jabłek wysortowanych i przygotowanych do sprzedaży. Sadownicy w tym samym okresie zauważają wyłącznie spadki cen zakupu. Jak to wytłumaczyć?

Wykres przedstawia średnie ceny wysortowanych i przygotowanych do sprzedaży jabłek deserowych w Polsce. Wzrosły one w marcu, a także w kwietniu. Chociaż kwietniowy wzrost jest symboliczny, to jest on faktem. W tym samym okresie ceny zakupu jabłek deserowych na sortowanie spadły o 20 – 30 groszy na kilogramie.

W lutym, gdy średnia cena 100 kilogramów wysortowanych jabłek w Polsce wynosiła średnio 38 euro (174,14 zł/100kg) Red Jonaprince był kupowany po 1,40/1,50 zł/kg. Obecnie, gdy średnia cena wynosi 46 euro (210,80 zł/100kg) sadownik otrzymuje za odmianę 1,20/1,30 zł/kg.

Zdaniem sadowników eksporterzy obecnie maksymalizują zyski kosztem producentów. Taniejące jabłka pod koniec kwietnia nie są bowiem częstym zjawiskiem. Przedstawiciele grup i eksporterzy zasłaniają się z kolei niską jakością jabłek i koniecznością przesortowania większego tonażu jabłek do skompletowania danego zamówienia.

ceny jabłek deserowychźródło: ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here