Cięcie jabłoni: Jakie odmiany lubią ciąć sadownicy?

cięcie zimowe jabłoni

Cięcie zimowe w pełni. Każdy sadownik ma swoją ulubioną odmianę, jak również taką za której cięciem nie przepada. Jak zagłosowali producenci w naszej ankiecie?

W ankiecie wygrała Gala. Odmiana nie charakteryzuje się silnym wzrostem wegetatywnym, przez co jak mówią sami producenci jest bardzo „czytelna”, jeśli chodzi o cięcie zimowe. Drugą najbardziej ulubioną odmianą, jeśli Szampion. Panuje swego rodzaju przekonanie, że jakbyśmy nie obcięli Szampiona to i tak możemy spodziewać się dobrego plonu. Odmiana co roku zawiązuje dużą liczbę paków kwiatowych i obficie owocuje.

Na trzecim miejscu znalazł się Golden Delicious, najpowszechniej uprawiana odmiana w Unii Europejskiej. Drzewa również są stosunkowo proste w cięciu. Podobnie jak w przypadku Gali, gdy tniemy je na „klik” musimy wykonać jak najwięcej cięć na jednorocznym drewnie.

Jak wynika z ankiety sadownicy nie lubią ciąć odmian silnie rosnących i ma w tym nic dziwnego. Na końcu listy znajdują się Boskoop i Alwa. Odmiany, w przypadku których dosyć trudno jest zachować równowagę pomiędzy wzrostem wegetatywnym, a owocowaniem. Nawet w przypadku podkładki M9. Cortland, szczególnie na półkarłowych podkładkach rośnie w specyficzny sposób, co również może sprawiać pewne problemy w cięciu odmiany.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here